Albánsko

  Hlavné mesto: Tirana

  Počet obyvateľov: 2,9 milióna

  Rozloha: 28 748 km²

  HDP na obyvateľa:  11 700 $

   

  Albánsko, oficiálne známe ako Albánska republika, je krajina na juhovýchode Európy. Albánsko susedí s Čiernou Horou, Kosovom, Macedónskom a Gréckom. Od Talianska ho delí Stredozemné more. Albánci to majú do Talianska cez more relatívne kúsok – iba 72 kilometrov. Taliansko bolo a je najčastejším cieľom emigrantov z Albánska. V Taliansku žije veľká albánska diaspóra.

  Albánsko je takmer plne integrovaná európska krajina. Je členom NATO, OSN či OECD. Krajina má pomerne blízko k vstupu do Európskej Únie. Najväčším rozdielom medzi Albánskom a ďalšími európskymi krajinami je náboženstvo. Albánsko je jediná európska krajina, v ktorej dominuje islam (ak neberieme do úvahy Kosovo).

  Hlavným mestom je Tirana, ktorá patrí v európskom meradle k stredne veľkým mestám. Žije v nej niečo viac ako 800 tisíc obyvateľov.

  Dovolenka v Albánsku sa v poslednom čase stala hitom ponuky cestovných kancelárií. Môžu za to najmä albánske ceny. Dovolenka v Albánsku ešte nepatrí medzi najčastejšie voľby Slovákov, počet dovolenkárov zo Slovenska v Albánsku však každým rokom prudko rastie. Albánsko sa javí ako nová perla Jadranu. Ľudia sa ale musia zbaviť predsudkov, ktoré majú voči tomuto štátu.

  Z histórie Albánska

  V minulosti bolo územie dnešného Albánska pod správou Byzantskej ríše,  Bulharského kráľovstva či Osmanskej ríše. Po oslobodení krajiny spod nemeckej okupácie počas druhej svetovej vojny Albánsko spadlo pod ruskú sféru vplyvu. V krajine bol nastolený komunistický režim. S ním je spájaný najmä Enver Hoxha, ktorý okrem iného vyhlásil Albánsko za prvú ateistickú krajinu na svete.

  Po páde komunistického režimu si Albánsko prešlo strastiplnú cestu k trhovej ekonomike. Túto púť znepríjemnila aj Kosovská vojna. Jedným z dôsledkom tohto konfliktu bolo aj množstvo kosovských utečencov v Albánsku. Treba však dodať, že väčšina Kosovčanov sú etnickí Albánci.

  Do NATO Albánsko vstúpilo v roku 2009. Oficiálnym kandidátom na vstup do Európskej Únie sa krajina stala v roku 2014.

  Ekonomika Albánska

  Za posledných 25 rokov prešla albánska ekonomika prakticky kompletnou transformáciou z centrálneho riadenia na trhovú ekonomiku. V krajine je vytvorené vhodné prostredie lákajúce zahraničné investície. Životná úroveň Albánska je však stále nízka. Aj v porovnaní so Slovenskom (približne dva a pol krát nižšia).

  Základom albánskej ekonomiky je stále poľnohospodárstvo. Tu sa tvorí viac ako pätina produkcie. Albánsko má aj celkom zaujímavú produkciu ropy a zemného plynu. Výrazný rozvoj zaznamenáva aj oblasť turizmu.

  Turizmus Albánska

  Dovolenka v Albánsku v roku  2015 patrila k najobľúbenejším novinkám cestovných kancelárií. Do Albánska sa najčastejšie cestuje letecky. Dostanete sa sem však aj autom či autobusom. Je to ale viac ako náročné. Dovolenka v Albánsku si ľudí získala najmä cenami. Vracajúci dovolenkári sa však na kvalitu služieb nesťažujú. Dopyt po dovolenke v tejto časti Európy stúpol aj vďaka tomu, že obľúbené severoafrické destinácie dnes už nepatria práve k najbezpečnejším.

  Turizmus tvorí až 10 percent HDP Albánska. A očakáva sa, že tento pomer porastie. V roku 2014 Albánsko navštívilo 4,5 milióna turistov. Toto číslo je úžasné najmä vtedy, keď si uvedomíte, že v roku 2005 Albánsko navštívilo iba pol milióna ľudí. Počet návštevníkov je jednoznačne najvyšší spomedzi všetkých okolitých štátov. Turistické rezorty sú roztrúsené na pobreží Jadranského a Iónskeho mora.  Albánske pobrežie Iónskeho mora sa často označuje aj ako Albánska riviéra.

  Dovolenkári sa môžu tešiť aj na nádherné pobrežie aj očarujúce hory. Až 70 percent územia krajiny je tvorených horami.

  Last minute v Albánsku bude aj v najbližších rokoch určite patriť medzi vyhľadávané typy dovoleniek.

  Populácia Albánska

  Až 97 percent Albáncov sú etnickí Albánci. Albánsko tak patrí medzi etnicky najhomogénnejšie národy sveta.

  Vývoj populácie drvivo ovplyvnil pád komunizmu. Od roku 1990 po rok 2004 krajinu opustilo takmer milión ľudí. Väčšina z nich sa usídlila v susednom Grécku.

  Jazyk

  Oficiálnym jazykom Albáncov je albánčina, ktoré vznikla z dvoch hovorových dialektov: gheg a tosk.

  Náboženstvo

  Albánsko je prevažne moslimská krajina. K tomuto náboženstvu sa hlási 59 percent ľudí. Kresťanstvo vyznáva 18 percent. Zvyšných 23 percent sú buď ateisti, alebo vyznavači iných náboženstiev.

  Články pre Albánsko: