Afganistan

  Hlavné mesto: Kábul

  Počet obyvateľov: 32 miliónov

  Rozloha: 652 864 km²

  HDP na obyvateľa: 1 177 $

  Afganistan je vnútrozemská krajina, kde v súčasnosti žije okolo 32 miliónov ľudí. Iba pred 35 rokmi mal Afganistan o polovičku menej obyvateľov.

  Krajina susedí s Pakistanom, Iránom, Čínou, Turkmenistanom, Tadžikistanom a Uzbekistanom.

  Afganistan a vojna – toto v posledných rokoch už nejako ide k sebe. Správy o Afganistane sa takmer vždy spájajú výbuchmi bômb. A to aj relatívne dávno po skončení oficiálnej misie v Afganistane uskutočnenej Spojenými štátmi americkými a ich spojencami. V Afganistane sa začalo bojovať v roku 2001 v rámci reakcie na teroristické útoky na dvojičky v New Yorku.

  Z histórie

  Afganistan je na vojnu viac ako zvyknutý. Pred Američanmi strávili takmer 20 rokov v Afganistane aj Rusi (presnejšie vojaci Sovietskeho zväzu). Ani im sa nepodarilo získať nad krajinou pevnú kontrolu a nakoniec Afganistan opustili.

  V dávnejšej minulosti bol Afganistan svedkom mnohých dôležitých vojenských ťažení. Cez Afganistan prešiel aj Alexander Veľký so svojou armádou,  moslimskí Arabi,  Mongoli či Briti.

  V 19-storočí sa z Afganistanu stal nárazníkový štát v konflikte medzi britskou Indiou a Ruskou ríšou. Po tretej Anglo-afganskej vojne, v roku 1919, sa vtedajší kráľ pokúsil krajinu zmodernizovať.  Všetko sa však začalo rúcať v 70-tych rokoch, kedy v krajine prebehlo niekoľko prevratov a bola spustená ruská invázia.

  Ekonomika Afganistanu

  Afganistan patrí vďaka dekádam zničujúcej vojny k najchudobnejším krajinám sveta. HDP na obyvateľa je približne 1100 dolárov. Slovensko je na tom v tomto ukazovateli približne 30-krát lepšie.

  Ako vo všetkých chudobných krajinách, aj v Afganistane je základom ekonomiky poľnohospodárstvo. Krajina má aj určitý podiel ťažiarskeho priemyslu.

  Populácia Afganistanu

  Afganistan je výrazne multietnická krajina. Vďačí za to najmä členitému horskému terénu. Približne 3 milióny Afgancov žijú v susedných krajinách ako utečenci.

  Jazyk Afganistanu

  Oficiálnymi jazykmi sú pashto a dari. Oba jazyky sú indoeurópske, podobné perzštine.

  Náboženstvo

  Prakticky všetci obyvatelia Afganistanu sú  moslimovia. 90 percent z nich sú suniti.

   

  Články pre Afganistan: