Lenivá dunajská zákruta

Lenivá dunajská zákruta
Ohyb Dunaja sa začína pri maďarskom Vyšehrade. Rieka sa tu lenivo stáča. Potiaľto smeruje na východ. Na konci ohybu už smeruje na juh. Vladimír Kampf

Ohyb Dunaja sa začína pri maďarskom Vyšehrade. Rieka sa tu lenivo stáča. Potiaľto smeruje na východ. Na konci ohybu už smeruje na juh.

Ohyb Dunaja otvára pio prúde mesto Vyšehrad. Jeho strategickú polohu si všimli už Rimania, ktorí si tu vybudovali prvé opevnenia. Dnešný dolný a horný hrad postavili v 13. storočí.

Vyšehrad je jedným z najnavštevovanejších turistických miest v Maďarsku. V dejinách zohrával kľúčovú úlohu. V meste stoja na viacerých miestach rímske ruiny. Sústavu dnešných hradných stavieb začala budovať manželka Vojtecha IV., kráľovná Mária v roku 1250. Ich súčasťou je aj Citadela na kopci.

Vladimír Kampf

Mesto prežívalo zlaté časy za panovania kráľa Mateja Corvina. Kráľ sa pustil do veľkolepej výstavby a rekonštrukcie. Dal vybudovať niekoľko kráľovských palácov.

Vo Vyšehrade je aj jeden z najhlbších termálnych prameňov v krajine. Je hlboký viac než 1300 m. Voda z neho má protizápalové účinky a pôsobí priaznivo na poruchy pohybového ústrojenstva a pri gynekologických ochoreniach.

15. apríla 2013

Najčítanejšie za 24 hod