Kuba – čo všetko sa dá zažiť na ostrove slobody?

Kuba
Keď pristál Krištof Kolumbus na Kube, vraj povedal, že pristál v raji. BUBO

BRATISLAVA 16. januára (PR) – Ostrov slobody je známy svojim zakonzervovaným spôsobom života. Tradičnou všadeprítomnou hudbou, najlepšími cigarami na svete, vynikajúcim rumom, krásnymi temperamentnými dievčatami, vynikajúcimi boxermi, nádhernými plážami a geniálne zachovanými starými americkými autami. Fidel, Che Guevara, Hemingway, Bacardi, to sú mená, ktoré sú s Kubou v jednote.

Kuba má niečo, čo nikde inde v karibskej oblasti nenájdete. Havana. Ako Česko má svoju starobylú Prahu, Francúzsko svoj Paríž, Havana je perla koloniálnej architektúry. Ak cestujete po latinskej Amerike od Mexika city až po Buenos Aires, nikde sa toľko španielski kolonizátori nevyhrali s architektúrou ako tu. Toto mesto budete milovať. Ten šarm a grácia nemá inde v Karibiku obdobu. Je zrejmé, že to v svojej dobe bolo jedno z najhonosnejších miest sveta. Nádherné námestia, obchodné ulice, aleje. Všade mramor a striedmy, ale luxusný štýl. K tomu ruch, temperament a atmosféra, ktorú môžete zažiť iba tu. Všade inde by vám na mesto stačil jeden deň na spoznávanie, ale tu aj týždeň je malo. Ak poviete miestnemu Kubáncovi, že Havana je krajšia ako Madrid, bude právom hrdý a podľa mňa nebudete ďaleko od pravdy. Aj pre mňa je Havana asi to najkrajšie, čo bolo kedy pod španielmi postavené. Jediné, čo v dnešnej dobe trochu trhá srdce je starostlivosť o jednotlivé budovy. Niekde som sa dočítal, že ročne padne až 30 starých budov. Štát nemá peniaze a Havana sa stáva každým rokom stále viac ošarpanejšou, ale napriek tomu Havana má svoje čaro, svoj lesk a svoj život. Už len keď sa prejdete po Malecone, kde nielen rybári sa pokúšajú niečo malé chytiť, deti hrajú najpopulárnejší šport baseball, preháňajú sa najdivokejšie americké stroje zo 60 rokov, ktoré inde by boli v múzeách, mladí tancujú salsu, alebo niekto len tak bafká pri západe slnka skvelú kubánsku cigaru.

BUBO
Milujem, keď sa len tak prechádzam starými uličkami zo 17. storočia, od starých pevností, ktoré sú dokonalou ukážkou obranných postavení cez staré kostoly v barokovom štýle až po hotel Nacional, kde slávny americky mafián Al Capone plánoval svoj biznis pri dobrom kubánskom rume….. Havanu môžete navštíviť aj stokrát a stále nájdete miesta, kde ste ešte neboli. Keď máte niekoho, kto sa na Kube vyzná, ukáže Vám aj miesta, kde sa bežný turista nedostane. Večer zájdete do nejedného kubánskeho baru, kde Vám aj v tom najposlednejšom bare čašník v bielej košeli a motýlikom namieša skvelý nápoj od Cuba Libre až po Mojito. Mal som raz jedného klienta, ktorý vyhral súťaž v miešaný nápojov a prvý večer žiaril nadšením, že nič lepšie v živote nepil. Ako majú Kubánci milujú tanec, tak v miešaní rôznych drinkov sú svetový. Ani sa nečudujem, že Ernesto Hemingway tu mal nejeden bar a mal vždy v kúte svoje rezervované miesto. Miloval svoje daiquirí.

Nikto dodnes nevie, v čom presne spočíva tajomstvo daiquirí vo Floridite, ale každý kto ho ochutná už nikdy nenájde pokoj vo svojej duši. Niektorí vravia, že je niečo medzi nebom a zemou, čo si dáva stretávku práve v momente, keď mohutní barmani v skoro až muzeálnych červených sakách akoby nejakého starého luxusného klubu otvoria s úctou každú fľašku Havana Club, zapnú ale veľmi potichučky a opatrne špeciálne mixéry, do ktorých potajme pridajú za lyžičku cukru, kvapku limetovej šťavy a veľa ľadu.

Havana je aj mesto, ktoré v noci žije. Viac ako iné karibské mesta. Napriek tomu, že Kuba má problém s elektrinou a mesto sa večer zahalí do tmy, Havana žije. Osobne som zažil najlepší jazz práve tu. Malý zastrčený podnik, ale hudobníci taký, že by v New Yorku by zaplnili nejednu sálu. Celkovo tanec je niečo čo každý ovláda, stačí malý bubienok, stará gitara a už ulica tancuje. Byť na Kube a neskúsiť Salsu, to je nemožné…

BUBO
Hovorí sa, že moderná salsa začala vznikať niekedy koncom šesťdesiatych rokov, niekde na uliciach New Yorku, v štvrti Harlem. Tancovalo sa výlučne na uliciach a o jej vznik sa pričinili hlavne Portorikánski emigranti. Salsa vznikla neplánovane, miešaním rôznych hudobných štýlov, žánrov, typov nástrojov (a doposiaľ jedným z hlavných prvkov sú dve drevené paličky zvané claves)… takýto polotovar sa stal veľmi populárny a rozšíril sa aj na územie Miami, kde sa to hemžilo Kubáncami… Miami, konkrétne známej to ulici Calle 8 to len tak prúdilo ľuďmi rôznych národností a tak sa stalo, že dokonca sa salsa stala populárnou aj v Japonsku, kde ju v osemdesiatych rokoch ?priviezli? v batohoch peruánski emigranti. Salsa samozrejme putovala aj do Európy a do zvyšku krajín Amerického kontinentu, hlavne však do Puerto Rico, Venezuely, Panamy a Kolumbie (kde jej hlavným miestom rozkvetu bolo mesto Baranquillas… a že odkiaľ vie Shakira tak vrtieť bokmi)… totižto základom salsy je akési jemné, vyzývavé vlnenie v páse, bez toho, aby sa zvyšok tela hýbal… no ale to už treba vidieť na vlastné oči… pretože Kuba je unikátna. Kuba sa dá celá pretancovať a parketovými levmi sa stávajú aj tí, ktorých by na Slovensku len ťažko niekto dostal z ich vyhriatej stoličky… možno to má za vinu aj lahodný kubánsky rum… no jednoducho túto jedinečnú kombináciu si treba dopriať priamo na Ostrove Slobody!

Ak už ste na Kube, každý sa chce previesť starými autami. Inde sú v múzeu, tu priamo pred Vami. Všade sú nádherné oldtimery, ktoré teraz slúžia ako taxíky pre domácich. Chevrolet z roku 1953, tak to bola najväčšia kvalita. Roky 57, 58 tak to už bolo slabšie? vysvetľuje nám taxikár so zanietením. Turista musí ísť novým autom za 10x vyššiu cenu. Do tohto starého Vás nezoberú, lebo sa boja, že prídu o licenciu. Ak sa teda nevyznáte a my sa v BUBO vyznáme a garantujeme tento zážitok! Neveríte? Skúste! Samozrejme oveľa ľahšie to ide v Santiagu de Cuba. Santiago leží presne na opačnej strane ako Havana, je druhým najväčším mestom krajiny a veľmi kultúrne. Všetko je tu oveľa ošarpanejšie ako v hlavnom meste, ľudia sú viac uvoľnení. Komunizmus a prvé kroky Fidela začali tu. Santiago je černošské. Santiago to je rum a história rodiny Bacardi. Santiago je super.

BUBO
Viete ktorý šport na Kube patri medzi najpopulárnejšie? Niekto bude asi hádať box, niekto povie zápasenie, ale iný šport v ktorom Kubánci zbierajú zlaté medaile na takmer každej olympiáde. Baseball. Niekto sa sám seba spýta ako je to možné, veď Kubánci ,,tu“ Ameriku nemusia. A Kubánci sú v tomto športe ako ho nazývajú ,,paleta“ svetový. Keď sa má hrať najznámejšie derby medzi Havanou a Santiagom, ľudia zapínajú všetky rozhlasové prijímače, ten kto ma televízor, vytiahne ho na ulicu a podeli sa o tento zážitok z hry. Pre Kubáncov je baseball ako pre Slovákov hokej počas majstrovstiev sveta. Pre nich je to náboženstvo, filozofia a možno aj príležitosť ako sa odpútať od každodenných starostí. Toto nezažiť? To ako keby si nebol na Kube!

Keď, deti prídu zo školy, vytiahnu svoje pálky a ide sa hrať. Neraz v uličkách vo všetkých mestách si musíte dávať pozor aby vás nezasiahla loptička. Tu je to normálne. Raz som si zahral s 10 ročnými deťmi. Napriek tomu, že na Slovensku som to hral 8 rokov a patril som medzi najlepších, tie deti mi ukázali ako sa má správne hrať. Najlepší hráči hrajú v americkej lige. Keď navštívim krajinu, vždy chcem zažiť ich národný šport, lebo tam cítite emócie, priblíži mentalitu. Fanúšikovia počas zápasu tancujú Salsu a bavia sa aj 4 hodiny nepretržite. Baseball je inak viac namáhavejší na fyzickú kondíciu ako napríklad futbal.

BUBO
Keď pristál Krištof Kolumbus na Kube, vraj povedal, že pristál v raji. Nechcem sa chváliť, ale prešiel som takmer všetky karibské ostrovy. Keď sa povie Karibik, každý z nás si predstaví biely piesok, tyrkysové more a pár gýčových paliem. Túto predstavu si jednoznačne splníte na Kube. Ja osobne beriem za najkrajšiu pláž v Baracoa, ktorá je nielen krásna tím, že je tak štýlovo gýčová, ale nie je tu toľko turistov a vy máte pocit, že ju máte len a len pre seba. prednedávnom sprístupnili ostrov Santa Maria, kde chodili kubánske politické špičky tráviť dovolenku a je to jedno z mála miest, kde aj zahraničné hotelové siete môžu podnikať a je to cítiť skvelým servisom. Áno, keď sa povie Kuba, nejeden z nás povie Varadero, zapamätajte si, Kuba to rozhodne nie je iba Varadero.. .Santa Maria má jednu skvelú vec. Chodí sem omnoho menej ľudí, takmer nikdy tu nie sú vlny, je v príjemnej zátoke a len tu máte pocit, že to máte všetko len pre seba. ten kto miluje potápanie je preňho ideálna Zátoka sviní, kde chceli kubánski Američania spraviť vylodenie a zvrhnúť Castra. Názov však nemá evokovať názor na Američanov, ale je to odvodené po tom ako Španieli sem chodili loviť miestne divoké svine. Dnes tu skôr chodia potápači a v priezračnej vode objavujú krásu karibského mora. Proste Kuba sa oplatí precestovať komplet celú, nezostávať len na jednom mieste a porovnať osobne všetky známe pláže od západu po východ a nezostávať len na jedinom mieste. Veď keď už cestujete tak ďaleko, prečo nevidieť niečo viac? Radi vás posprevádzame po ostrove slobody.

GALÉRIA:

Text: Martin Navrátil, sprievodca CK BUBO

16. januára 2015

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: PR