Klony žnú úspech, čínsky magnát odkopíroval parížsky zámok

Klony žnú úspech, čínsky magnát odkopíroval parížsky zámok
www.dailymail.co.uk

Čína sa rozhodla preniesť kúsok Európy aj za hranice kontinentu. Ku kópii rakúskej dediny Hallstatt pribudol aj francúzsky zámok Château de Maisons-Laffitte.

Odkopírovať a prilepiť sa dnes dajú nielen slová a fotografie na obrazovke počítača, ale aj celé budovy či mestá. Expertmi v tomto odbore sa stávajú Číňania, ktorí začiatkom júna v provincii Chuej-čou naklonovali celú rakúsku dedinku Hallstatt zapísanú aj v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Originálny zámok Château de Maisons-Laffitte na severe Paríža
www.dailymail.co.uk

K zoznamu budov postavených podľa vzoru ctrl+c a ctrl+v sa zaradil aj parížsky zámok Château de Maisons-Laffitte, ktorý nájdete nielen v severnej časti európskeho mesta romantiky, ale aj na predmestí Pekingu. Barokový zámok s rozľahlými záhradami, extravagantnými mramorovými schodiskami a krištáľovými lustrami získal svoju čínsku kópiu vďaka multimilionárovi Zhangovi Yuchenovi.

Čínska verzia zámku

Foto: www.dailymail.co.uk

Na stavbu zámku zohnal vyše 10-tisíc pôvodných fotografií francúzskeho skvostu vrátane plánov a súčasných sprievodcov. Zámok sa mu aj napriek mnohým pompéznym detailom nezdal dostatočne veľký, a tak jeho čínsku verziu rozšíril o ďalšie dve krídla.

Čínska verzia zámku
www.dailymail.co.uk

Zámok dostal názov Zhang Laffitte a okrem hotela obsahuje aj seminárne centrum. „Chcel som ukázať, že Peking kráča v ústrety okolitému svetu. Máme Zakázané mesto, vidiecke domy, chceli sme však aj niečo univerzálne. Štýl a črty tohto zámku sa nám hodili. Uvažoval som aj o Versailles, ale to by už bolo príliš veľké,“ uviedol majiteľ komplexu Zhang.

Hotelový zámok Zhang Laffite bol postavený na mieste, kde boli pôvodne obilné polia. Nachádza sa v ňom hotel, kúpele i múzeum vína. Jeho záhrady kopírujú pôvodný park s rozlohou 33 hektárov. Zámok je obohnaný priekopou a vinicami a strážia ho hoteloví zamestnanci vo francúzskych uniformá

„Stál ma 50 miliónov dolárov. Je to hlavne preto, že sme oproti pôvodnej verzii uskutočnili niekoľko vylepšení,“ uviedol Zhang. Ku kontroverznosti kopírovania cudzieho kultúrneho dedičstva sa multimilionár nevyjadril.

www.dailymail.co.uk

13. júna 2012

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Zuzana Zimmermannová