Klenoty Severnej Dalmácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Klenoty Severnej Dalmácie
Západ slnka v prístave mesta Biograd na moru je v skutku nádherný Kamila Nickelová

Severná Dalmácia má mnoho prírodných zákutí, rybárskych osád s typickou atmosférou, historicky významné budovy, či celé územia, ktoré si dodnes zachovávajú svoj prirodzený a vývojom daný ráz.

Len pár chvíľ stačí pre lásku, aby rozkvitla. Len pár dní stačí pre cestovateľa, aby si navždy zamiloval perly Jadranského mora. Medzi nimi Zadar, Nin, Sukošan, Biograd na moru, Vodice.

Severná Dalmácia má mnoho prírodných zákutí, rybárskych osád s typickou atmosférou, historicky významné budovy, či celé územia, ktoré si dodnes zachovávajú svoj prirodzený a vývojom daný ráz.

Zadar

Klenoty Severnej Dalmácie
Rotunda sv. Donáta v Zadare Kamila Nickelová

V najsevernejšej časti Dalmácie sa nachádza mesto Zadar. Jeho história siaha až do 4.storočia, keď sa na polostrove usídlil kmeň ilýrskych Liburnov. Ten postupne vytlačili ďalšie kmene a neskôr bojovníci vyspelejších kultúr. Každý jeden dobyvateľ priniesol do oblasti svoju architektúru a spôsob života. A veruže ich tu bolo dosť. Od Rimanov, Byzantíncov, Benátčanov, monarchia Uhorská a Habsburská, po prvej svetovej vojne vládli mestu Taliani, neskôr to bola Juhoslávia, kde sa po občianskej vojne Zadar stal dominantou Chorvátska. Všetky tieto zmeny v spoločnosti pomohli Zadaru k označeniu architektonický skvost Jadranského pobrežia.

Už pri príchode si návštevník všimne mohutné kamenné opevnenie, ktoré lemuje historické centrum polostrova. Vystavali ho Rimania, no konečnú podobu získalo až v čase, keď Zadaru vládli Benátčania. Prístup do centra je možný z viacerých brán. Odporúča sa, začať prehliadku vstupom cez renesančnú Zemskú bránu. Postavili ju v roku 1543. Hneď vedľa nej je malý prístav, či skôr výkop pod hradbami. Mesto je vystavané podľa rímskeho modelu. Ulice sa križujú s pravidelnosťou siete a rozdeľujú ho na štyri bloky. Nedá sa, v ňom zablúdiť. Zadar je prešpikovaný kultúrnymi pamiatkami, ktoré nesú pečať významných mien svojich staviteľov a ponúkajú návštevníkom pohľad do pestrej minulosti. Námestia skrášľujú staré studne, fontány, pozostatky rímskych stĺpov, paláce, kostoly románske, gotické, renesančné, ale aj z obdobia baroka. Nie je možné obísť Katedrálu sv. Anastázie, ktorá je najväčšia v oblasti. Veľkým lákadlom pre fotografov je Rotunda sv. Donáta, postavená na zvyškoch rímskeho fóra a jeho zvonice z 9. storočia. Dnes je v rotunde múzeum a koncertná sieň. Celkom blízko sa nachádza arcibiskupský palác a naproti rotunde stojí archeologické múzeum. Za ním je Morská brána, ktorá vedie k prístavu. Pre menej naladených na obiehanie umeleckých a históriou nasiaknutých objektov je Zadar vylepšený kolekciou značkových obchodov, predajní a stánkami so suvenírmi, reštauráciami a kaviarničkami, ale aj neodmysliteľnými predajcami zmrzliny. Tá zadarská je jednoducho geniálna vo svojej chuti, farbe, a tiež veľkosti kopčeka, ktorý zákazník dostane za sedem chorvátskych kún.

Nin

Klenoty Severnej Dalmácie
Do historickej časti Ninu je možné sa dostať touto vstupnou bránou Kamila Nickelová

Približne 18 km od Zadaru leží nenápadné, ale pre Severnú Dalmáciu veľmi významné mesto Nin. Vďaka svojej polohe sa už od stredoveku využívalo ako vojenská základňa a tým sa zaradilo medzi hlavné terče dobyvateľov. Najväčšiu epochu všeobecného rozkvetu zažilo v románskom období, keď sa tu usídlili biskupi. Medzi nimi Grgur Ninski, ktorý svoj život zasvätil boju za slovanskú liturgiu. Jeho socha na malom námestí je vďačným miestom pre pózovanie dovolenkárov. Ďalšou nezanedbateľnou stopou v pamätihodnostiach je Kostol sv. Kríža z 11. storočia. Kedysi sa v ňom odohrávali stretnutia predstaviteľov cirkvi a vtedajších kráľov. Teraz sa tu každoročne stretávajú lastovičky za účelom hniezdenia. Snáď sa to časom zmení a najmenšia európska katedrála opäť zažiari v sláve. Koho unaví prechádzka a zatúži po dobrom jedle, či morských príšerách na grile, mal by bez váhania, zamieriť do kantíny vedľa vstupnej brány starého centra. Privíta ho síce dedinský servis, ale skvelá kuchyňa a nepopierateľne nižšie ceny zmažú aj najmenší náznak nevôle. Ak však niekomu chýba väčší komfort, potom je ideálne navštíviť rybaciu reštauráciu v neďalekom Sukošane.

Sukošan

Klenoty Severnej Dalmácie
Večer v Sukošane pripomína romantickú poéziu Kamila Nickelová

Vo svojej podstate je Sukošan podobný Ninu. Nachádza sa necelých 12 km od Zadaru a je tu jeden z najväčších jachtárskych prístavov Zlatna luka. Vďaka tejto skutočnosti tu sídli veľa požičovní luxusných jácht aj s personálom, ak je treba. Skromné historické centrum ponúka možnosť návštevy Kostola sv. Kasijana z 11. storočia a promenádu lemujúcu breh zátoky, kde v strede na malom ostrovčeku vykúka zrúcanina letného sídla vtedajších biskupov. Počas dňa sa zdá, že je mesto prázdne a nudné. No večer sa zmení na životom kypriacu oblasť, kde družne debatujúci jachtári vychutnávajú skvelú večeru a hodnotia celodenné zážitky z plavby. Pre rodiny s deťmi je dovolenka v Sukošane pokojná až až. Preto sa vyplatí, zájsť si do mesta zvučného mena Biograd na moru, ktoré je vzdialené iba 18 km.

Biograd na moru

Klenoty Severnej Dalmácie
V Biograde na moru je živo počas celej sezóny Kamila Nickelová

V stredoveku bol Biograd na moru malebnou rybárskou osadou. Neskôr sa stal dôležitým sídlom chorvátskych kráľov. Keď sa ho zmocnili Benátčania, zmenili jeho architektúru viac k rímskej. Avšak ich plány väčšej výstavby prekazili Turci a mesto zničili. Nezachovalo sa nič, okrem pár fragmentov opevnenia. Dnes sa mesto pýši barokovým Kostolom sv. Anastázie z 18. storočia a kaplnkou Sveti Rok. Napriek chudobnej ponuke turistických atrakcií minulých období, nedá sa, povedať, že je Biograd nudný. Práve naopak. Priamo v uliciach sa predvádzajú animátori, ktorí počas celej sezóny spestrujú prechádzky hlavne deťom. Verejné divadelné predstavenia, maľovanie na tvár, koncerty, výstavy obrazov, či turistický vláčik. Kuchyňa je v Biograde na moru rovnako skvelá ako inde. Výber je široký, cenové možnosti taktiež. Labužníci si pochutia na pečenom mäsku, či talianskej kuchyni, vegetariáni zase na zdravím prekypujúcich zeleninových šalátoch. Za odporúčanie stojí záhradná reštaurácia Arkádia na promenáde, ktorej pohodová atmosféra vyhovuje starším dvojiciam, či rodinám s deťmi. Kto z mladších ročníkov očakáva na dovolenke chytľavejšiu zábavu, tanečnice na mólach, mladíkov s tehlovým vzorom na pupku a potoky miešaných kokteilov, mal by uprednostniť Vodice.

Vodice

Klenoty Severnej Dalmácie
Vodice si zamilujete už na prvý pohľad Kamila Nickelová

Na prvý pohľad obyčajné a veľmi malé mesto, ktorého obyvatelia sa venovali poľnohospodárstvu a rybárstvu. Teraz sa podobá na mládežnícky klub. Dokazujú to hlučné diskotéky priamo na plážach, všade sa povaľujúce štíhle telá pubertálnych krásavíc v skoro neviditeľných bikinách, hojne využívané vodné športy a wifi v priestoroch plážových barov, či zamilované páriky vystavujúce na obdiv momenty vyznania lásky. Vodice sú od Zadaru vzdialené niečo vyše 60 km. Od tureckých nájazdov sa tu zachovalo iba pár výnimočných pamiatok. Medzi nimi časť opevnenia, no najmä Čaricová veža z 15. storočia. Zaujímavosťou je Kostol sv. Kríža z rovnakého obdobia a tiež barokový z 18. storočia. Historické centrum ponúka aj promenádu s množstvom kaviarní a malých reštaurácií, kde si počas prechádzky posedíte a vychutnáte dobré jedlo priamo nad príbojom morských vĺn. Hneď za tým všetkým je trh so zeleninou, ovocím a rybami. A samozrejme obchodíky so suvenírmi, pošta a zmenáreň. Čo viac si želať.

Klenoty Severnej Dalmácie
Mestečko Nin spája s pevninou starý kamenný most Kamila Nickelová

Severná Dalmácia má čo ponúknuť. Upravené píniové pláže, divoké a kamenisté, more čisté ako krištáľ a ľudia ako víno. Zadar, Nin, Sukošan, Biograd na moru a Vodice sú len malou časťou z celej plejády možností. A preto je dovolenka v Chorvátsku vždy iná.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať