Kam v Prahe: sprievodca po múzeách

Kam v Prahe: sprievodca po múzeách
SITA/Ľubomíra Černeková

Nepoznáte Prahu alebo sa neviete rozhodnúť kam sa oplatí zavítať? Náš sprievodca vám poradí.

BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) – Prinášame vám stručný prehľad múzeí a zaujímavých miest, kam sa oplatí v metropole Českej republiky zavítať.

Pražský hrad

Jedna z najvýznamnejších pamiatok v Prahe i v celej Českej republike, ktorá bola založená už okolo roku 880. Podľa Guinnessovej knihy rekordov je Pražský hrad najväčším súvislým hradným komplexom na svete, rozkladá sa na ploche takmer 70 000 m² a je zapísaný v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Návštevu jeho expozícií si užijú celé rodiny, ako aj jednotlivci.

Komplex pritom ponúka možnosť pozrieť si Starý kráľovský palác, Baziliku sv. Jiří, Jiřský kláštor, Zlatú uličku, Obrazáreň Pražského hradu, Prašnú vežu, Katedrálu sv. Víta, Rožmberský palác, Veľkú južnú vežu katedrály a expozície Příbeh Pražského hradu a Svatovítský poklad.

Viac informácií: www.hrad.cz

Vstupné (uvádzame iba plné vstupné): 70-350 Kč

Palácové záhrady pod Pražským hradom

Záhrady sú situované na južnom svahu hradného kopca a sú spojnicou medzi Pražským hradom a Malou Stranou. Komplex tvorí päť záhrad – Ledeburská, Malá a Velká Pálffyovská, Kolowratská a Malá Fürstenberská. Súčasťou objektu je aj Galéria Ledeburskej záhrady.

Vstupné (uvádzame iba plné vstupné): 79 Kč

Viac informácií: www.palacovezahrady.cz

[captionid=“attachment_3674″align=“alignleft“width=“251″]SITA/ĽubomíraČerneková[/caption]

Pražské veže

Pod týmto názvom sa skrýva šestica objektov, konkrétne Prašná brána, Malostranská mostecká věž, Petřínská rozhledna, Staroměstská mostecká věž, Staroměstská radnice a věž a Věž chrámu sv. Mikuláše na Malej Strane.

V prípade, že ste náročným turistom a vyhliadky vám nestačia, odporúčame najmä objekt Staroměstskej radnice, v rámci ktorého uvidíte legendárny pražský Orloj zvnútra a zároveň sa pozriete do podzemných priestorov objektu. Zaujímavá je tiež Věž chrámu sv. Mikuláše, kde sa nachádzala pozorovateľňa ŠTB.

Vstupné (uvádzame iba plné vstupné): 75-105 Kč

Viac informácií: www.prazskeveze.cz

Vyšehrad

Vyšehrad ponúka pre návštevníkov viacero platených expozícií, no v tomto prípade je možné vidieť aj niekoľko objektov bezplatne. Za azda najzaujímavejšiu možno označiť prehliadku Kazematov, ktorá zahŕňa vstup do podzemnej sály Gorlice. V tej je umiestnených niekoľko originálov sôch z Karlovho mostu. Ostatné môžete nájsť v lapidáriu Národného múzea v Prahe.

Komplex okrem toho ponúka nádherné výhľady na hlavné mesto Českej republiky; cintorín, na ktorom nájdete hroby viacerých významných osobností; legendárny Čertov stĺp; Chrám sv. Petra a Pavla či Gotickú pivnicu. Odporúčame vám zakúpiť si publikáciu Vyšehradská zastavení – stručný průvodce za 35 Kč, v ktorej okrem obsiahlych informácií nájdete aj mapku.

Vstupné (uvádzame iba plné vstupné): 10-50 Kč

Viac informácií: www.praha-vysehrad.cz

Národné múzeum

Pod touto hlavičkou sa skrývajú expozície Prírodovedeckého múzea, Historického múzea, Náprstkovho múzea ázijských, afrických a amerických kultúr, Českého múzea hudby, Múzea Antonína Dvořáka, Múzea Bedřicha Smetanu, Národného pamätníku na Vítkově či Pamätníkov Františka Palackého, Františka Ladislava Riegra a Jaroslava Ježka.

Upozorňujeme, že hlavná budova Národného múzea na Václavskom námestí je v súčasnosti pre rekonštrukciu uzatvorená.

Vstupné (uvádzame iba plné vstupné): 10-160 Kč

Viac informácií: www.nm.cz

Židovské múzeum

Múzeum zahŕňa sedem objektov. Ide o Maiselovu, Španielsku, Pinkasovu, Klausovu a Staronovú synagógu, Obradnú sieň a Starý židovský cintorín. Do tejto kategórie spadá aj Jeruzalemská synagóga, ktorú spravuje Židovská obec v Prahe a na jej návštevu je nutné zakúpiť si samostatnú vstupenku priamo v objekte.

Vstupné (uvádzame iba plné vstupné): 480 Kč

Viac informácií: www.jewishmuseum.cz

Valdštejnská záhrada

Záhrada, ktorá patrí medzi najvýraznejšie stavby českého raného baroka, sa nachádza v areáli Valdštejnského paláca na Malej Strane, ktorý je zároveň aj sídlom Senátu Českej republiky. Pri jej návšteve určite nezabudnite zavítať aj do Trčkovskej galérie, v ktorej sa nachádza expozícia protokolárnych darov.

Vstupné: zdarma

Viac informácií: www.senat.cz

[captionid=“attachment_3676″align=“alignright“width=“541″]SITA/ĽubomíraČerneková[/caption]

Betlémská kaple

Kaplnka bola založená v roku 1391 a pôsobil v nej aj Ján Hus. V roku 1786 bola zrušená a zbúraná, no neskôr bola obnovená a od roku 1962 je národnou kultúrnou pamiatkou, ktorú spravuje České vysoké učení technické.

Vstupné (uvádzame iba plné vstupné): 40 Kč

Viac informácií: www.cvut.cz

Neviditeľná výstava

Projekt slúži ako akýsi náhľad do sveta ľudí so zrakovým postihnutím. Po výstave vás bude sprevádzať nevidiaci sprievodca, vďaka ktorému si vyskúšate ako vyzerá bežný život v úplnej tme.

Vstupné (uvádzame iba plné vstupné): 180 Kč

Viac informácií: neviditelna.cz

Drobnosti

Za zmienku určite stojí aj najužšia ulička, v ktorej dokonca nájdete semafor, Most zamilovaných, Lennonova stena, Pražské Jezuliatko, či kyvadlo a starý kolotoč v Letenských sadoch. Vašej pozornosti by však nemala ujsť ani Absintheria na Jilskej ulici, legendárny pivovar U Fleků a exotická reštaurácia nachádzajúca sa na Rašínovom nábreží – Klub cestovatelů.

4. augusta 2012

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Miroslav Meňhert