Inšpirujte sa: 10 najnavštevovanejších krajín sveta

Inšpirujte sa: 10 najnavštevovanejších krajín sveta
Lonely Planet

Svetová organizácia cestovného ruchu UNWTO každý rok zostavuje zoznam najviac navštevovaných krajín podľa počtu prichádzajúcich návštevníkov.

V porovnaní s poslednými tromi rokmi, keď v rebríčku návštevnosti viedli európske krajiny Francúzsko, Španielsko a Taliansko, sa poradie v roku 2010 zmenilo a do prvej trojky sa za krajinu galského kohúta zaradili Spojené štáty americké a tretiu priečku obsadila Čína. Ďalším prekvapením je, že do prvej desiatky sa spomedzi ázijských destinácií dostala Malajzia, pričom Thajsko v top ten nenájdete. Chýbajú tam aj zástupcovia Afriky a Stredného východu.

1. Francúzsko – 76,8 milióna návštevníkov

Vzhľadom na množstvo svetoznámych pamiatok a múzeí nie je prekvapením, že táto európska krajina v rebríčku návštevnosti triumfuje znovu a znovu. Ponuka Francúzska je skutočne rozmanitá. Lákadlom je nielen metropola Paríž s neopakovateľnou atmosférou a chronicky známymi symbolmi, návštevníka okúzli aj príroda Provensálska, jedinečné vína môžete ochutnať v Bordeaux a romantické chvíle zažijete pri návšteve zámkov na rieke Loire. Nezanedbateľnou výhodou sú aj jednoduché a rýchle presuny v rámci krajiny za prijateľné ceny.

2. Spojené štáty americké – 59,7 milióna návštevníkov

Územie s rozlohou 3,79 mil. štvorcových kilometrov ohraničené zo západu Kaliforniou a z východu kozmopolitným New Yorkom uspokojí aj tých najnáročnejších turistov nielen svojou veľkosťou, ale aj rôznorodosťou. Pláže, národné parky, pulzujúce mestá ako New York, San Francisco, Los Angeles, Washington či Las Vegas sú len drobnou časťou pestrej palety toho, čo môžete „za veľkou mlákou“ vidieť.

[captionid=“attachment_3632″align=“alignnone“width=“540″]LonelyPlanet[/caption]

3. Čína – 55,7 milióna návštevníkov

Počet návštevníkov Číny v posledných rokoch stúpol doslova raketovou rýchlosťou. Je atraktívna nielen pre firmy, ktoré tam presúvajú výrobu, ale vďaka starobylým mestám, historickým pamiatkam a dobrému jedlu sa stala aj obľúbeným cieľom turistov.

[captionid=“attachment_3634″align=“alignnone“width=“540″]LonelyPlanet[/caption]

4. Španielsko – 52,7 milióna návštevníkov

Horúce Španielsko priťahuje najmä turistov z Nemecka, Británie či Holandska. Slnečné pobrežie však nie je jediným ťahákom. Andalúzia s tradičnými mestečkami, mekka kultúrneho diania Barcelona či vynikajúca španielska kuchyňa uspokoja všetky kategórie cestovateľov.

5. Taliansko – 43,6 milióna návštevníkov

Víno, pizza, gelato, gondoly, Koloseum, Sicília – to je len zlomok symbolov tejto južanskej krajiny s bohatou históriou, o ktorú „zakopnete“ na každom kroku. Sladkému životu podľahne každoročne množstvo turistov z celého sveta. Napriek čiastočnému poklesu počtu návštevníkov je pozícia Talianska v prvej desiatke neohrozená.

6. Spojené kráľovstvo – 28,1 milióna návštevníkov

Z pohľadu množstva turistov je kráľovstvo možno menej populárne ako Taliansko, ale svojou atmosférou je nezameniteľné. Starosvetské Anglicko, Škótsko s jeho dramatickou krajinou, pobrežie Walesu, Devon – to všetko ostrovy ponúkajú. Nesmieme zabudnúť na Londýn, ktorý je miniatúrnym svetom zbližujúcim rôzne kultúry a sídlom takmer každej poprednej medzinárodnej spoločnosti. Už v týchto dňoch sa naň upiera pozornosť celého sveta ako na dejisko letnej olympiády.

7. Turecko – 27 milióna návštevníkov

Spája Európu a Áziu, dva odlišné svety. Rozdiely medzi nimi sa odrážajú na charaktere krajiny, o čom svedčia impozantné rímske ruiny i osmanská architektúra. Okrem známych plážových oblastí je najdôležitejším bodom Turecka Istanbul, ktorý je atraktívny pre množstvo kontrastov. Mrakodrapy súperia s mešitami a luxusné hotely sa križujú s malými stánkami s jedlom.

8. Nemecko – 26,9 milióna návštevníkov

Nemecko veľmi cielene pracuje na zvýšení návštevnosti a investície do turizmu začínajú prinášať ovocie. Väčšina nemeckých miest je magnetom pre turistov najmä vo sviatočnom období. Pre Nemecko sú typické rôzne trhy, medzi najobľúbenejšie patria tie vianočné. Ešte pred nimi ale každoročne vzdáva hold pivu tradičný Oktoberfest v Mníchove. Pre milovníkov európskych miest a kultúry sú príťažlivé Berlín a Frankfurt.

[captionid=“attachment_3636″align=“alignnone“width=“540″]LonelyPlanet[/caption]

9. Malajzia – 24,6 milióna návštevníkov

Za nárastom počtu návštevníkov Malajzie stojí, podobne ako v prípade Číny, obchod. Pre obchodných cestujúcich má úžasnú výhodu v tom, že z centra biznisu Kuala Lumpur je to na skok k pokojným plážam Terrengganu alebo za dobrodružstvom v džungli na Borneu.

10. Mexiko – 22,4 miliónov návštevníkov

Prvú desiatku najviac navštevovaných krajín oprávnene uzatvára Mexiko s nekonečnými tyrkysovými plážami Yucatánu a turistickým rajom na zemi – riviérou Maya. Mexiko sa však na zoznam turisticky najatraktívnejších krajín dostalo aj vďaka mayským historickým pamiatkam a koloniálnym mestám.

30. júla 2012

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Webnoviny.sk