Indický Chittorgarh: Pod vežou víťazstva

Skúška
vlny Neznámy

Domácim autobusom naprieč krajinou

Indický Udajpur sa premenil na turistický raj, nad ktorým levituje podmanivá atmosféra pohody. Každý hotel či hostel dokáže vybaviť auto na výlet k mestu Chittorgarh vzdialenému asi dve a pol hodiny cesty, ale cestovanie po Indii by nemalo byť len o vození sa v klimatizovanom aute. Oveľa dobrodružnejšie zaváňa cestovať do Chittorgarhu miestnou verejnou dopravou. Lístok na autobus stojí len 90 rupií (cca 1,30 €) a len čo sa autobus rozbehne, už aj zastaví, pretože niekto pristupuje.

Staré autobusy majú naľavo po dve sedadlá a na pravo dokonca po tri, ale niekde sedia štyria či dokonca aj piati ľudia. Zaplnila sa aj ulička – nielen cestujúcimi, ale aj taškami, vrecami, škatuľami a všetkým možným. Indický vidiek je zaujímavý, veľmi chudobný, jednoduchý, no pre cudzinca aj pestrý. Z prachu ulíc tu vyrastajú nízke domčeky, ľudia sa sústredia na farbených trhoch plných ovocia a zeleniny alebo na políčkach za mestom, kde im pri práci pomáhajú zapriahnuté byvoly.

Sem-tam sa udupanou cestičkou prechádzajú posvätné kravy, ktoré nesmú chýbať takmer v žiadnom meste či na dedine. Dve a pol hodiny cesty z Udajpuru ubehne pomerne rýchlo a autobus zaparkuje na malej stanici v modernej časti mesta Chittorgarh. Ona nie je tým lákavým ťahákom, za ktorým sem niektorí merajú cestu. Tým skutočným lákadlom je starobylý opustený Chittorgarh ležiaci na skale nad mestom.

Neznámy
adasdad
adasd

24. mája 2013

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Lea Podstanická