Hotel Waldorf Astoria: Pýcha New Yorku rozširuje svoju sieť

Hotel Waldorf Astoria: Pýcha New Yorku rozširuje svoju sieť
Vchod do hotela z Park Avenue www.wikimedia.org

Jedinečný luxusný päťhviezdičkový hotel s bohatou históriou neodmysliteľne patrí k mestu, ktoré nikdy nespí.

Na Manhattene, na mieste, kde sa križujú 50. ulica a Park Avenue sa vyníma najznámejší hotel na svete – Waldorf Astoria. Toto však nie je jeho pôvodná adresa. V minulosti existovali dva hotely Waldorf a Astoria, ktoré vlastnili bratanci William Waldorf Astor a John Jacob Astor IV. Starší z dvojice hotelov Waldorf otvorili v roku 1893 a o 4 roky neskôr k nemu pribudol Astor. Waldorf bol neskôr zbúraný a nahradený dominantou New Yorku – Empire State Building.

picture alliance

Definitívnu podobu nadobudol hotel v roku 1931, keď bol zrekonštruovaný v štýle art déco, ktorý je charakteristickou črtou hotela aj v súčasnoti. Pre návštevníkov je k dispozícii 1416 izieb, z toho 303 apartmánov. Zaujímavosťou je, že každá izba v hoteli bola navrhnutá individuálne, preto sa v celom hoteli nenájdu dve rovnaké. Hostia tak získavajú nenahraditeľný pocit jedinečnosti.

Waldorf Astoria však ponúka oveľa viac ako „len“ prepychový interiér. Majitelia hotelového impéria boli nadčasoví a pre svojich hostí chceli zabezpečiť nielen luxusný nocľah. Snažili sa o vytvorenie príjemnej rodinnej atmosféry a prostredia, kde by sa návštevník cítil výnimočne. A to sa im podarilo najmä vďaka revolučnej novinke – hotelovej službe, ktorej kvalita je dodnes najväčšou devízou hotela. Okrem dokonalého servisu sa stal hotel populárnym aj vďaka pestrému zábavnému programu. Táto nová filozofia starostlivosti o hostí znamenala nielen úžasný náskok pred konkurenciou, ale aj zásadný zásah do vývoja hotelierstva.

www.waldorfnewyork.com

Jedinečný dizajn, služby a lukratívna poloha zaručili hotelu Waldorf Astoria popularitu, exkluzivitu a rešpekt. Je to miesto, kde sa stretávajú štátnici a prominenti z rôznych oblastí spoločenského života. Hotel je preslávený plesmi a podujatiami pre tú najnáročnejšiu klientelu. V minulosti sa tu odohrali kľúčové udalosti, ktoré sa zapísali do dejín. V roku 1912 tu prebiehalo vyšetrovanie stroskotania Titanicu, ktorého obeťou bol aj zakladateľ hotela Astor, John Jacob Astor IV., v roku 1949 tu Ford vystavoval modely svojich áut a v októbri 1957 sa tu konala večera na počesť kráľovny Alžbety II. Pravidelným návštevníkom bol Frank Sinatra, istý čas tu žil Nikola Tesla, či Marilyn Monroe, s hotelom sa spája detstvo Paris Hilton. Interiér ako aj exteriér hotela sa objavili v mnohých filmoch a reklamách. A gurmáni určite poznajú Waldorfský šalát, ktorý sa zrodil práve tu.

Fordova výstava áut v hoteli Waldorf Astoria
picture alliance

Luxus, pohostinnosť a tradíciu hotela Waldorf Astoria je možné zažiť aj v Európe. Dcérske hotely sú vo Versailles, Londýne, Edinburghu a Ríme. A práve v týchto dňoch finišujú práce na najnovšom prírastku v Berlíne, ktorý by mal byť otvorený v decembri.

picture alliance

Zdroj: www.welt.de

6. novembra 2012

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Lucia Dubravay Trautenberger