Hitler, Sovieti a Bali

Hitler, Sovieti a Bali
Ilúzia lepšieho tropického dovolenkového rezortu je tu s prižmúrenými očami takmer stopercentná. Dokonalosti najviac prekáža "plechovo látková obloha" hangáru a chýba najmä pach typický pre Áziu s jemnými odtieňmi jednotlivých oblastí. Vladimír Kampf

Ilúzia lepšieho tropického dovolenkového rezortu je tu s prižmúrenými očami takmer stopercentná. Dokonalosti najviac prekáža „plechovo látková obloha“ hangáru a chýba najmä pach typický pre Áziu s jemnými odtieňmi jednotlivých oblastí.

Ani smetisko tvorcovia trópov zatiaľ nezakomponovali do celkovej koncepcie. Skôr naopak. Všade vládne nemecký „punktlich“ poriadok a aj ceny sú primerané miestnym podmienkam. Žiadna lacná Ázia. Len trópy v Briesen/Brandskej časti Halbe v Dahme-Spreewald, asi 60 kilometrov juhovýchodne od Berlína.

Zostali dlhšie

Tropické ostrovy sú umiestené v najväčšej samonosnej hale na svete, vysokej 107 metrov. Rozkladajú sa na 66-tisícoch metroch štvorcových plochy a majitelia sľubujú, že areál budú ďalej rozširovať.

Pôvodný hangár zastrešujúci trópy stál pôvodne 78 miliónov Euro. Postavila ho spoločnosť Cargolifter AG, ako hangár pre vzducholoď CL-160, ktorú nikdy nepostavili. Žiaľ, návrat legendárnych Zeppelinov sa nekonal. Projekt vzducholodí, ktoré by ovládli oblohu vytlačila stále lacnejšia letecká doprava.

Ilúzia lepšieho tropického dovolenkového rezortu je tu s prižmúrenými očami takmer stopercentná. Dokonalosti najviac prekáža
Vladimír Kampf

Malajska spoločnosť Tanjong kúpila nepoužívaný hangár už len za 17,5 milióna Eur a za ďalšie milióny ho pretvorila na umelo vybudované trópy, ktoré fungujú a rozrastajú sa už päť rokov.

Za Hitlera tu vybudovali najväčšie vojenské letisko v Nemecku. Neskôr sa na ňom udomácnili sovietske vzdušné sily. Spočiatku na chvíľu, ale potom zostali dlhšie. Možno čakali na aquapark…

Jednodňová dovolenka

Tropický ostrov je otvorený nepretržite každý deň v roku. V hale je dažďový prales, tobogany, pláž, jazero, wellnes centrum, detský svet, stanové mestečko a mnoho ďalších zaujímavých atrakcií. Okrem miestnych firiem ich stavali aj majstri z Bali. Najmä stavby, ktoré mali pôsobiť čo najvernejšie. Priviezli si na ne aj materiál, dôležitým bolo drevo z Ázie, aby postavili identické domčeky z Thajska, Bornea, Bali či Samoy v tunajšej tropickej osade.

Kto chce, môže v tomto gigantickom aquaparku aj prespať. Okrem lôžok na piesku v stanoch sú k dispozícii aj chatky. Kto má chuť, môže sa pokojne zložiť aj na pláži. To som ocenil. Keď som chcel raz prespať kdesi v Thajsku na naozajstnej tropickej pláži, domáci ma veľmi rýchlo odhovorili. Že hmyzu sa síce až tak báť nemusím, ale ten tiger, ktorý sa tam večer zvykne prechádzať je ešte mladý a sprostý… V Tropical Island hrozí maximálne to, že ma okaká nejaký malý vtáčik.

Umelo vytvorené akože ostrovy omýva voda. Aj tá je, žiaľ, sladká a je spútaná v antikorových bazénoch. Niektorým návštevníkom sa tiež nepáči malá hĺbka. V bazéne Tropické more je maximálne meter štyridsať a v Bali lagúne ešte menej. Kvalita vody je však vďaka moderným čistiacim zariadeniam porovnateľná s pitnou vodou.

Ilúzia lepšieho tropického dovolenkového rezortu je tu s prižmúrenými očami takmer stopercentná. Dokonalosti najviac prekáža
Vladimír Kampf

Večer v hangári Tropical Islands je naozaj fajn a inscenovaná akrobatická show prekvapí výkonmi artistov. Osvetlenie je príjemné, ale… Stále mi na celkovej atmosfére niečo nesedelo. Krátko pred odchodom som na to prišiel. Sú tu síce k dispozícii rôzne masáže, ale chýbajú tu dievčatá, ktoré by piskľavou angličtinou na masáže pozývali. A nie len na tie „slušňácke“. Jasné, za podobnými ázijskými zážitkami by som mal ísť do iných, menších stavieb v Európe. Ale ani bez nich tá ilúzia nie je dokonalá.

17. apríla 2013

Najčítanejšie za 24 hod