Gstaad – švajčiarska rozprávka

Gstaad – švajčiarska rozprávka
Katarína Janotková

Švajčiarsko vás jednoducho dostane. Pôjdete raz a budete mať chuť ostať alebo sa minimálne v rámci možností stále vracať. Švajčiarska rozprávka ma totiž príliš veľké čaro. A to píšem z vlastnej skúsenosti.

Začalo to pri mojej prvej návšteve alebo skôr pobyte. Mala som to šťastie, že som sa dostala do Gstaadu, pre nás nie veľmi známej perly Švajčiarska.

Gstaad – synonymum luxusu

[captionid=“attachment_2966″align=“alignright“width=“479″]KatarínaJanotková[/caption]

Pokojne sem môžete priletieť aj vlastným tryskáčom. Priamo na letiskovú dráhu do Saanenu alebo zamieriť helikoptérou na strechu Gstaad Palácu. Aj keď najromantickejším spôsobom, ako sa dostať do Gstaadu, je

sadnúť si v Montreux do špeciálneho vlaku Golden Pass Classic s dobovou úpravou. Cestu tak spríjemní drevené obloženie v tvare vínneho suda, malé lampičky na stoloch, moderné okná s panoramatickým výhľadom a víno či švajčiarsky syr. Fantázii sa medze nekladú. Vo Švajčiarsku nie. V Gstaade už vôbec. Vitajte v rozprávke – skutočnej.

Gstaad vsadený v nádhernej alpskej prírode totiž skutočne vyzerá ako vystrihnutý z rozprávkovej knižky. Snúbi sa tu staré s novým vo vzácnej a nenapodobiteľnej symbióze s okolitou prírodou. Typické drevené chalety akoby vyrastajúce zo zeme s ultraluxusným vnútrom a neopakovateľnou atmosférou sa na car free promenáde stretávajú s butikmi ako Star Design, Lorenz Bach, či Ralph Lauren, kde ponúkajú všetko počnúc Armanim končiac Versacem. Ani nespomínam tie ďalšie ako Cartier či Jean H.Weber SA, kde si jet set society doplňuje imidž novými hodinkami ako Ulysse Nardin či Wacheron Constantin. A toto všetko je tu v úplnom kontraste s domami farmárov, zvoncami kráv a vôňou lúčnych kvetov.

Lahodiaci uchu aj bruchu

[captionid=“attachment_2968″align=“alignleft“width=“270″]KatarínaJanotková[/caption]

Ale kravské zvonce nebudú zďaleka to jediné, čo sa rozlieha vzduchom. Každoročne sa tu totiž koncom januára uskutočňujú festivaly Sommets Musicaux de Gstaad s letným náprotivkom Menuhin Festival, ktoré všetky uši

v sále zaplavia tými najkrajšími a najkvalitnejšími tónmi zo svetovej klasickej hudby. Už aj sami začínate pomaly chápať, že Gstaad – maličký rozlohou ale obrovský kvalitou ponúknutých služieb – uspokojí všetky zmysly a splní všetky priania – aj tie najtajnejšie, v lete i v zime. Čím začať? Keď prihliadneme na to, že láska ide cez žalúdok, určite začneme jedlom.

Chuťové a čuchové bunky si budú myslieť, že sú v nebi pri návšteve Restaurant Chesery ocenenej Michelinovskou hviezdou či 18 z 20 GaultMillau bodmi, v ktorej šťastným jedincom navarí sám Robeth Speth – GaultdMillau Chef of the year 2005. Avšak zo žiadnej z typických reštaurácii v Gstaade neodídete s neuspokojeným apetítom. V lete jednoznačne odporúčam najmä Davidoff Saveurs Gstaad – týždeň pre skutočných gurmánov pod taktovkou najlepších kuchárov, ktorý sa koná začiatkom júla alebo ktorúkoľvek z reštaurácii na priľahlých vrcholkoch, kde si budete môcť tradičné švajčiarske fondue či rösti vychutnať spolu s nezabudnuteľným výhľadom. A nezabudnime ani na lokálnu pekáreň a cukráreň Early Beck s vlastnými špecialitami ako Saane Gibeni. Mňam. S polahodeným žalúdkom môžeme pokračovať ďalej a konečne sa poriadne rozhliadnuť vôkol, kde sa na vás zosypú nespočetné možnosti športového vyžitia.

Raj pre športovcov i nešportovcov

[captionid=“attachment_2970″align=“alignleft“width=“270″]KatarínaJanotková[/caption]

Od golfu, cez lyžovanie, snowboarding, či lezenie po paraglading. Záber je skutočne široký a bude z čoho vyberať. Najlepšie na tom je, že aj keď sami nie ste aktívni športovci, o radosť minimálne z pohľadu na pohyb tu aj tak nebudete ukrátení. V lete sa tu totiž koná ATP tenisový turnaj Crédit Agricole Suisse Open Gstaad, zastávku tu má aj časť svetového turnaja plážového volejbalu SWATCH FIVB World Tour – 1to1 energy Grandslam a koncom leta Hublot Polo Goldcup pre úplnú smotánku – jet set society. Vo februári zasa každoročne akcia HIGH FLY s príznačnou smrtkou v znaku pre extrémny snowboarding, lyžovanie a motorky na snehu zakončená na miestne pomery obrovskou párty v stane so živou kapelou a skvelou zábavou. Jednoducho vás strhne dav pod pódiom. A po tom všetkom bude najkrajším zážitkom pre dotykové zmysly pobyt v spa 5-hviezdičkového hotela Grand Hotell Bellevue, kde vás zaručene zrelaxujú do absolútna.

Vianočná rozprávka

Keď už budete v takej euforickej nálade, prezradím, čím si ju určite udržíte – strávte v Gstaade Vianoce – obklopení krásnou čerstvo napadanou snehovou perinou, nezameniteľnými vôňami, blikajúcimi svetielkami na strechách a stromčekoch a najmä tými v duši. Deti nezabudnú na pochod so sviečkami k vatre na snehovej pláni, kde počas toho, ako budú spievať vianočné piesne, príde skutočný Ježiško alebo skôr Father of Christmas so škriatkovským pomocníkom Schmutzlim a rozdá im darčeky pod hviezdnatou oblohou. A ešte stále stihnete aj polnočnú svatú omšu v neďalekom Saanene. Kostolík vás privíta vôňou čerstvého ihličia z vianočného stromčeka siahajúceho až pod strop miešajúceho sa s arómou sviečok a živým spevom kostolného zboru. So záplavou snehu navôkol – jednoducho nezabudnuteľné. A ráno si nezabudnite obuť Original Moon Boots by Tecnica a nechať sa previesť na koňmi ťahaných saniach. Rozprávke vo švajčiarsku nikdy neodzvoní koniec.

28. októbra 2011

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Webnoviny.sk