Gruzínsko stavia alkoholovú fontánu, chce prilákať turistov

Gruzínsko stavia alkoholovú fontánu, chce prilákať turistov
Batumi už niekoľko fontán má, z tej najnovšej však bude tiecť aj alkohol www.flickriver.com

Kaukazská krajina susediaca s Tureckom i Ruskom sa môže pochváliť slnečným pobrežím Čierneho mora, početnými vinicami i zasneženými vrcholkami pohorí. Pre väčšinu turistov však zostáva neobjavenou destináciou. Miestne úrady dúfajú, že fontána v Batumi chrliaca miestny tvrdý alkohol, túto situáciu zmení.

Kým mnohé prímorské dovolenkové destinácie ako Malorka či Bulharsko musia neustále bojovať proti večne opitým a hlučným turistom, Gruzínsko sa rozhodlo vybrať opačnou cestou. Aby do krajiny prilákali viac turistov, miestne úrady schválili stavbu fontány, ktorá bude raz do týždňa namiesto obyčajnej vody chrliť alkohol.

Gruzínsko aj napriek prírodným krásam nie je typickou dovolenkovou destináciou
www.flickriver.com

Hoci sa krajina ležiaca v juhozápadnej Ázii môže pochváliť piesočnými plážami na brehu Čierneho mora ako aj majestátnymi vrcholkami Veľkého i Malého Kaukazu, na zozname dovolenkových destinácií často nefiguruje. Miestne úrady dúfajú, že netypická fontána v prístavnom meste Batumi na východnom pobreží Čierneho mora túto situáciu zmení.

Fontána bude súčasťou 25 metrov vysokej budovy postavenej v maurskom štýle. Svoje miesto tu nájdu obchody, kancelárie i úrad pre cestovný ruch. Z fontány bude vo vyhradenom čase namiesto vody tiecť miestny alkohol chacha vyrobený z bobúľ bieleho hrozna. „Raz do týždňa, asi na 10-15 minút, bude z fontány tiecť chacha. Turisti budú mať možnosť ochutnať náš národný alkohol,“ uviedol starosta mesta Batumi Robert Chkhaidze pre miestnu televíziu.

Certifikovaná pálenka obsahuje 45% alkoholu, pri domácej výrobe percentá podstatne stúpajú. Alkohol bude turistom prístupný bezplatne. Tento krok je súčasťou obnovy prímorských miest, ktoré sa vyznačujú príjemnou klímou a krásnou prírodou. Keďže bývalá krajina Sovietskeho zväzu dúfa, že v budúcnosti bude ťažiť najmä z turistického ruchu, kontroverzný nápad prijala s nadšením. Hrozno patrí v Gruzínsku k hlavným pestovaným plodinám a výrobky z neho sú pre krajinu typické. Stavanie reklamy na alkohole miestne úrady preto nepokladajú za zvláštne. Budova vrátane fontány by mala byť dokončená v priebehu tohto leta. Aký typ turistov do Gruzínska priláka, ukáže čas.

www.welt.de

29. marca 2012

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Zuzana Zimmermannová