Fez: Raj pre milovníkov kože zapáchajúci holubím trusom

Fez: Raj pre milovníkov kože zapáchajúci holubím trusom
Čistenie a farbenie kože. Lea Podstanická

Raj pre milovníkov kožených výrobkov a nič pre citlivé duše so slabým žalúdkom a cestovateľov s nespoľahlivým orientačným zmyslom.

Maroko patrí k najrozmanitejším krajinám na svete – turisti jej spoznávaním majú možnosť okúsiť hluk arabského veľkomesta, previesť sa na ťavích chrbtoch po púšti, vykúpať sa v Atlantickom oceáne či sa v snehu prebrodiť a vyšplhať na najvyšší vrch Severnej Afriky. To všetko ponúka najvýchodnejšia krajina „najstaršieho kontinentu“.

K jedným z najpríťažlivejších miest tejto arabskej krajiny patrí nepochybne aj tretie najväčšie mesto Fez. Doslova raj pre milovníkov kožených výrobkov a nič pre citlivé duše so slabým žalúdkom a cestovateľov s nespoľahlivým orientačným zmyslom.

Obchod s kožou: Začína to holubím trusom

Najlepším miestom na sušenie sú terasy.
Lea Podstanická

Fez patrí k najväčším a najvyhľadávanejším trhom s výrobcami a distribútormi kože na celom svete. Svojou kvalitou patrí k špičke už niekoľko storočí.

Za ten čas sa toho zmenilo len málo, kožu z hôr stále znášajú do miest úzkymi uličkami pastieri na somároch, spôsob aj suroviny na opracovanie kože je približne rovnaký, bohužiaľ, taktiež pracovné podmienky, v ktorých kožiari musia pracovať, ostali takmer nezmenené.

Kamenné obchody s koženými výrobkami majú svoju zaužívanú štruktúru. Sú rozčlenené do troch častí – terasa, hlavná časť a pivnica, pričom každá má svoj špecifický význam. Na slnečnej terase sa koža suší. Predtým ju však pracovníci musia dezinfikovať holubím trusom či kravým močom a následne napustiť požadovanou farbou. Všetky tieto úkony môžu zvedaví turisti sledovať priamo z terasy.

Pracovné podmienky kožiarov sa po stáročia trvajúcej tradície veľmi nezmenili.
Lea Podstanická

Sudy s niekoľkometrovým obvodom sú totiž priamo pod terasami obchodov a spoločne vytvárajú akúsi „arénu“. Tam sa svojim spôsobom odohráva nekončiaci kolotoč premien neestetických kusov kože na cenný materiál. Je preto nepochybne veľkým lákadlom pre turistov. Väčšinu z nich však hneď zo začiatku nemilo prekvapí silný zápach spojení práve s touto fázou prípravy kože. Na jeho „prežitie“ slúžia najčastejšie lístky čerstvej mäty, ktoré si návštevníci prikladajú priamo pod nos.

Po exkurzii prvej časti vás domáci sprievodca obchodu, a často veľmi aj dobrý obchodník, zavedie do podzemia, ktoré slúži ako dielňa. Práve tu sa vyčistená, nafarbená a osušená koža ďalej spracováva.

Pracovníci dielne sú často starší skúsení Maročania, ktorí pracujú doslova od svitu do mrku. Nepríjemne zapáchajúca dielne pôsobia ako skladisko s množstvom nebezpečných chemikálií. Spoločnosť im okrem zvedavých turistov robia často túlavé mačky, ktoré na hygiene priestorov nepridávajú.

Nevyhovujúce pracovné podmienky sa podpisujú na zdraví pracovníkov.
Lea Podstanická

Roky tvrdej práce sa podpísal aj na zdraví marockých obuvníkov, ktorí majú ruky nielen dopichané od hrubých ihiel, ale tiež zničené často až toxickými látkami, ktoré pri práci používajú.

Po krátkej návšteve výrobných miest vás váš sprievodca so širokým úsmevom na tvári zavedie už do samotného obchodu, ktorý sa nachádza medzi dielňou a terasou.

Na pravej strane stena plná čižiem a sandálov, na ľavo opasky s najrôznejšími ornamentmi, nad hlavami vám visia kabelky a tašky, v zadnej časti taburetky či rukavice. To všetko vyrobené handmade z tej najkvalitnejšej kože. Už si len vybrať.

Majiteľmi takýchto obchodov sú často miestni zbohatlíci a ich deti, ktorí sa nebránia kontaktu so zákazníkmi, na presviedčanie si však radšej najímajú skúsených obchodníkov.

[captionid=“attachment_3227″align=“alignnone“width=“542″]LeaPodstanická[/caption]

Ak sa z do mesta Fez dostanete, nie je ťažké podobné obchody nájsť, sú doslova na každom rohu v starom meste, ktoré sa nazýva medina. O to ťažšie je však vrátiť sa do toho istého obchodu, ak ho raz opustíte. Medina mesta Fez, ktorá je od roku 1981 aj súčasťou svetového dedičstva UNESCO, predstavuje doslova labyrint, v ktorom je veľkým umením nestratiť sa.

Navzájom poprepájané uličky sú úzke, tak pre jedného, maximálne dvoch vedľa seba kráčajúcich. Popisky s ich názvami sú skôr výnimkou a každá v sebe skrýva v podstate to isté – obchody s opakujúcim sa sortimentom. Ak teda nájdete vec, ktorá sa vám zapáči na prvý pohľad, radšej si ju kúpte, lebo cesta späť často nevedie.

Otázkou tiež ostáva, ako ste si zjednali cenu. Za rohom môžete nájsť krajšiu kabelku z ťavy či čižmy z ovce a tiež predavača s väčšou ochotou zjednávať.

Zjednávať sa musí

Na trh vo Feze nájdete všeličo, dokonca aj takú pochúťku, akou sú kozie kopýtka.
Lea Podstanická

Práve schopnosť zjednávať patrí v Maroku, a vôbec v celom arabskom svete, doslova k povinnostiam a okrem iného aj k veľkým výhodám, najmä pre turistov.

Ak obchodník vidí, že nie ste domáci, je pre neho jednoduché oklamať vás. Pre nich ste „len“ turista, nerozlišujú či bohatý Američan alebo menej solventný Slovák. Musíte sa zmieriť s tým, že vo vás vidia doslova chodiacu peňaženku a buď budete vykrikovanie na vás trpezlivo ignorovať alebo sa pustíte do zjednávania.

Ceny je často možné znížiť aj o 90 percent. Záleží na vašom šarme a taktike, ale aj na nálade obchodníka.

Ako zjednávať

[captionid=“attachment_3231″align=“alignleft“width=“542″]LeaPodstanická[/caption]

Výhodou nakupovania v arabskom svete je, že si často nemusíte robiť prieskum trhu s cenami. Zjednávanie je tu jednoducho nehynúca tradícia.

Najschodnejšou cestou ako sa nedať „ošklbať“ ,napríklad za pár pekných kožených topánok, je ponúknuť polovicu z ceny, akú vám nadhodil obchodník. On vám pravdepodobne zníži cenu o pár marockých dirhamov, vy trvajte na svojom. Ak vytrváte, často vám obchodník ponúkne cenu o málo vyššiu od vašej ponuky, čo je v konečnom dôsledku úspech.

Ak ste však riskantnejší typ, môžete už hneď na začiatku ponúknuť cenu rapídne nižšiu, aj o spomínaných 90 percent. Riskujete však hnev obchodníka a neochotu zjednávať.

Výnimkou potvrdzujúcou pravidlo sú predavači, ktorí nie sú na zjednávanie prístupní a trvajú na veľmi vysokých cenách. V takom prípade je najlepšie odísť, podobnú vec sa vám určite podarí výhodnejšie kúpiť o pár krokov ďalej.

Pri zjednávaní buďte pripravení na snahu obchodníka nadviazať kontakt a „spriateliť sa“ s vami. Nevyhýbajte sa odpovediam na otázky typu „Odkiaľ ste?“, „Na ako dlho ste prišli?“ alebo „Páči sa vám Maroko?“, nedajte sa nimi však veľmi obmäkčiť. Pamätajte, dotyčný nemá záujem o vás, ale o vaše peniaze.

Ak odídete bez kúpy, nevracajte už do toho istého obchodu. Predavač by si vás už len zbytočne „podal“ a nádeje na dobrú kúpu sú viac menej stratené.

Fez:

Kontinent: Afrika

Štát: Maroko

Počet obyvateľov: cca 1 mil.

Veľkosť: tretie najväčšie mesto

Zaujímavosti: pravdepodobne najstaršia univerzita na svete (skôr ako Oxford či Cambridge), historické centrum (súčasť svetového dedičstva UNESCO), mestské fontány (len v medine ich je viac ako 60), Mešita Kairaouine (najväčšia mešita v Afrike)

Mena: dirham

Kurz: 1 euro = cca 11,15 dirhamov

17. februára 2012

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Lea Podstanická