Festival na Červenom Kameni dopadol na výbornú

Festival na Červenom Kameni dopadol na výbornú
SITA/Tomáš Kusenda

Cez víkend sa konal historický festival na hrade Červený Kameň s prívlastkom Rotenstein 1390.

ČASTÁ 28. mája 2012 (WEBNOVINY) – Hrad Červený Kameň sa cez víkend vrátil do stredoveku, konkrétne do roku 1390. Namiesto plastových fliaš, mobilov a áut sa pilo z pravých krígľov, správy sa trúbili lesným rohom a prepravu zabezpečovali najmä vlastné nohy. Tí bohatší si mohli dovoliť koňa, tí ešte bohatší dokonca aj koč.

Viac ako desiatka účinkujúcich bavila počas dvoch víkendových dní tisícky divákov, hradné brány sa otvorili už o 10:00 hod. Každého návštevníka zaujalo množstvo stánkov, v ktorých sa predávali domáce ručne robené výrobky. Napríklad ľanové košele, obrusy a deky, medovina a iné pochúťky, ručne vystružlikané drevené výrobky či na mieru vyrobené brnenie od kováčov, zviazané pravou kožou priamo od garbiara. Jedným z najväčších magnetov festivalu bola, ako inak, stredoveká krčma.

Okrem tradičných šermiarov sa predstavili aj kaskadéri, divadelní herci, fakíri, lukostrelci či žongléri. Na poobedné dobýjanie hradu si organizátori pripravili drevenú maketu panského sídla, množstvo výstrelov, výbuchov a svetelných efektov. Streľbu z diel bolo počuť až v Modre. Dobyvatelia aj obrancovia sa síce zhodli na prímerí, to však vydržalo iba do večerných hodín a hrad si pre seba zabral rod Wolfurtovcov.

Medzi predstaveniami mohli návštevníci festivalu navštíviť aj tábory jednotlivých vystupujúcich, kde mali možnosť vyskúšať si, ako sa drží meč, strieľa z luku, hádže oštepom, alebo to, ako sa v histórii varilo a aké prísady sa používali namiesto dnešných dochucovadiel a sladidiel.

28. mája 2013

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Webnoviny.sk