Festival Cestou necestou: Maratón príbehov aj zoskok z mosta

Festival Cestou necestou: Maratón príbehov aj skok z mosta
Thinkstock

Na putovnom cestovateľskom festivale Cestou necestou, ktorý sa v pondelok začína v Bratislave, diváci môžu nahliadnuť do zákulisia práce vojnového fotografa, vypočuť si príbeh slovenských „autonomádov“, ktorí vymenili pohodlie hotela za sedadlá v aute, zistiť, ako cestovať lacno a dlho, diskutovať na tému „Ženy na cestách“, alebo zoskočiť z bratislavského mosta Lafranconi.

Cestovateľský festival Cestou necestou, ktorý zaujímavými príbehmi inšpiruje ľudí všetkých vekových kategórií na objavovanie rôznych kútov sveta, vstupuje do tretieho ročníka. Putovný festival, ktorý sa v pondelok začína Bratislave, počas marca obíde 15 slovenských miest a aj tento rok sľubuje nezabudnuteľné prezentácie prevažne slovenských dobrodruhov.

Zážitky vojnového fotografa aj svadba v Indii

Festival : Maratón príbehov aj skok z mosta
Cestou necestou
Okrem známych slovenských cestovateľov, ktorí po svete putujú peši, stopom, autom či paraglajdom, sa tento rok publiku predstaví aj spisovateľ Jozef Banáš, ktorý porozpráva o svojich zážitkoch z Kašmíru, spevák Whisky z kapely Slobodná Európa zasa predstaví svoju srdcovú krajinu – Indiu, v ktorej s prestávkami strávil už niekoľko rokov.

Diváci sa dozvedia o živote v komunitách, o tom, ako sa dá cestovať okolo sveta so zdvihnutým palcom, alebo aké je to prejsť na bicykloch zo Soči na Krym. Zážitky z vojnových oblastí sprostredkuje návštevníkom vojnový fotograf Ján Husár v prezentácii názvom Život vojnového fotografa – kam bežní smrteľníci nechodia. Zakladateľ Kyberie Daniel Hromada porozpráva o tom, ako sa vydal hľadať bájnu rastlinu soma do Strednej Ázie, zmysly pohladí aj časozber Dominiky Martincovej o krásach Slovenska sprevádzaný živou hudbou dua Ramivana.

Kto premýšľa o svadbe v zahraničí, môže sa inšpirovať rozprávaním Andyho Belana, ktorý absolvoval trojtýždňovú svadobnú cestu do Indie. Jej súčasťou bolo aj desať dní strávených v buddhistickom kláštore v tichosti a v odlúčení od partnera.

Ženy na cestách, LADA svetom, paraglajding nad Himalájami

Perličkou festivalu bude aj diskusia šiestich cestovateliek na tému „Ženy na cestách“. Prezentácie divákov zavedú do takých pozoruhodných krajín ako Mjanmarsko, Antarktída, Grónsko, Bolívia, Peru, Kirgizsko, Arménsko, Indonézia, Kuba, India, Nepál a mnoho ďalších. Vďaka prezentáciám sa na chvíľu môžu ocitnúť vo výške 7000 metrov v Ťan-šane alebo na sopkách na Kamčatke. Vlado Dudlák porozpráva o pátraní po stopách Mórica Beňovského na Madagaskare, paraglajder Pavol Šeliga návštevníkom ukáže Himaláje z vtáčej perspektívy a prezradí, kam sa oplatí vydať s paraglajdom v Indii.

Prezentovať budú viacerí najlepší prezentujúci minulých rokov – zakladateľ portálu Dobrodruh.sk Jozef Terem, cestovatelia Matej Fabšík a Majo Grofčík, ktorí prešli svetom na starej LADE alebo Tomáš Gríger s legendárnym červeným skútrom Malina.

Festival : Maratón príbehov aj skok z mosta
Cestou necestou

Expedičná kamera aj zoskok z mosta

Festival : Maratón príbehov aj skok z mosta
Cestou necestou
Súčasťou bratislavskej časti festivalu bude aj štvorhodinový maratón tých najlepších filmov z Expedičej kamery uplynulých rokov. V nedeľu si bratislavskí diváci môžu pozrieť deväť filmov vrátane dokumentu Alone on the wall s Alexom Honnoldom alebo Zabijácka krása od Rasťa Hatiara o paraglajdovaní okolo K2 vo výške viac ako 5000 metrov nad morom.

Pre adrenalínových nadšencov je v Bratislave cez víkend prichystaný aj hromadný zoskok z mostu Lafranconi, ktorého sa zúčastnia aj mnohí z prezentujúcich.

Festival sa z Bratislavy presunie do Kremnice, Zvolena, Banskej Bystrice, Dolného Smokovca, Košíc, Prešova, Liptovského Mikuláša, Ružomberku, Žiliny, Martina, Prievidze, Nitry a Trenčína. V každom z miest sa predstavia aspoň štyria cestovatelia, ktorí porozprávajú o svojich zážitkoch. Na divákov tak počas marca čaká maratón 144 prezentácií a 16 filmov z rozmanitých kútov sveta.

Podrobný program nájdete TU.

9. marca 2015

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: zz