Festival Cestou necestou: Jaskyňa naháčov aj Ladou svetom

Festival Cestou necestou: Jaskyňa naháčov aj Ladou svetom
Archív prezentujúcich

Na cestovateľskom festivale Cestou necestou, ktorý sa v stredu začína v Bratislave, sa predstaví aj hudobníčka a cestovateľka Dorota Nvotová, držitelka snežného leoparda, ktorá zdolala všetky 7000 metrové hory v Pamíre a Ťan-Šan – Ola Dzik z Poľska alebo cestovateľ Tomáš Gríger, ktorý prešiel Škandináviu na červenom skútri. Na štvrtom ročníku festivalu nebude núdza ani o 3D prezentácie, havajské tance, exotické jedlo, panelové diskusie či dobrú hudbu.

Cestovateľský festival Cestou necestou, ktorý v stredu odštartuje v Bratislave, pripravil pre návštevníkov mimoriadne silný program. Na štvrtom ročníku sa predstaví viac ako 30 scestovaných dobrodruhov a mnohé zo zaujímavých prezentácií z rôznych kútov sveta si diváci vychutnajú so špeciálnymi okuliarmi v 3D.

Okrem známych cestovateľov zo Slovenska pozvanie prijali aj českí, poľskí a maďarskí prezentujúci. Cestovateľské turné odštartuje 5. novembra v Bratislave, kde festival potrvá do soboty 8. novembra. Konať sa bude v Bateliéri na Továrenskej a v Dome kultúry Ružinov. V nasledujúcich dňoch sa potom presunie do ďalších slovenských miest.

Indiánske píšťaly aj havajské tance

Festival Cestou necestou: Jaskyňa naháčov aj Ladou svetom
Archív prezentujúcich
Cez prestávky medzi prezentáciami si návštevníci pochutia na exotickom jedle, vypočujú si zvuk austrálskeho didgeridoo i mongolský hrdeľný a alikvótny spev. Súčasťou festivalu bude aj odborná konferencia na tému „Aktuálne dianie v cestovnom ruchu a partnerskej spolupráci v regióne V4“.

Aj vďaka podpore Vyšehradského fondu ponúkne jesenná edícia festivalu Cestou necestou skutočné cestovateľské lahôdky. Stolové hory vo Venezuele, Moravský kras, „Jaskyňa Troch naháčov“ – najdlhšia jaskyňa sveta v Iráne a indický Ladakh – to sú témy štyroch 3D cestovateľských prezentácií, ktoré prichádzajú na Slovensko zo susedných Čiech.

Prezentovať príde aj najscestovanejší Maďar dnešnej doby, Gábor Csonka, ktorý posledných 10 rokov žije na cestách. Ola Dzik z Poľska, držitelka snežného leoparda, ktorá už zdolala všetky 7000 metrové hory v Pamíre a Ťan-Šane, porozpráva o Tatrách.

Buddhistický Woodstock aj Ladou svetom

Festival Cestou necestou: Jaskyňa naháčov aj Ladou svetom
Archív prezentujúcich
Zo slovenských prezentujúcich nebude chýbať Dorota Nvotová, ktorá divákov zavedie na „buddhistický Woodstock“ či Zoli Pál, ktorý sa nedávno pokúsil o rýchlostný rekord výstupu na všetky sedemtisícovky v Pamíre a Ťan-Šane.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na Pištu Vandala a jeho zážitky z koncertovania v Brazílii, Mateja Fabšíka a Mariána Grofčíka s ich populárnou expedíciou Lada svetom či na tvorcov dokumentárneho filmu Vlčie hory.

So svojimi skúsenosťami so šamanmi sa príde podeliť Matej Kubičár a Oliver Filan porozpráva o svojom ročnom pobyte v Kórei. Nebudú chýbať ani známi cestovateľskí blogeri Alexandra Kováčová, Tomáš Gríger a mnohí ďalší inšpiratívni cestovatelia.

Festival Cestou necestou: Jaskyňa naháčov aj Ladou svetom
Archív prezentujúcich

Festival ako inšpirácia

Cestovateľský festival Cestou necestou organizovaný občianskym združením OZ Cestou necestou má ambíciu inšpirovať ľudí cestovať na všetky svetové strany a spoznávať nepoznané. Väčšinu prezentujúcich tvoria mladí nezávislí cestovatelia, ktorí v hodinových blokoch rozprávajú pri fotografiách o svojich zážitkoch z ciest. Sú tak tým pravým dôkazom, že cestovať môže naozaj každý. Po úspechu prvého festivalu v marci 2013 v Bratislave priniesli organizátori festival aj do Piešťan, Banskej Bystrice, Žiliny a Pezinka.

www.cestounecestou.sk

5. novembra 2014

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: zz