Fascinujúco sfarbená rieka v Kolumbii pripomína tekutú dúhu

Fascinujúco sfarbená rieka v Kolumbii pripomína tekutú dúhu
Olivier Grunewald

Kolumbijská rieka v pohorí Sierra de la Macarena na konci dažďovej sezóny pravidelne „rozkvitá“, vďaka čomu ponúka pohľad na unikátne prírodné divadlo.

Farebná explózia sa v súvislosti s riečnymi tokmi spomína len zriedkavo. O tom, že aj voda môže hrať desiatkami farieb, však presviedča kolumbijská rieka Caño Cristales, ktorá je známa aj pod menom „Rieka piatich farieb“.

Mystický vodný tok v pohorí Sierra de la Macarena sa vždy na konci augusta mení na pestrofarebné divadlo. V tom čase sa končí obdobie dažďov a hladina rieky výrazne klesne, čím ponúka pohľad na sýtočervené a ružové endemické rastliny druhu Macarenia Clavigera.

[captionid=“attachment_632″align=“alignnone“width=“540″]OlivierGrunewald[/caption]

[captionid=“attachment_634″align=“alignnone“width=“540″]OlivierGrunewald[/caption]

Rastliny sú silno ukotvené na skalnatom dne, ich vrchné časti však povievajú vo vodnom prúde, čím budia dojem, ako by v rieke tiekla farebná voda. Hoci v okolitých horách žije okolo 420 druhov vtákov a 43 druhov plazov, rieka je pre vysoký obsah sedimentov úplne bez rýb.

Jej dno zdobia aj unikátne jaskynné jamy „Los Ochos“, ktoré vznikli pred vyše 1200 miliónmi rokov. Aj vďaka ich rôznej hĺbke, ktorú vytvarovala samotná rieka, Caño Cristales získava nové farebné odtiene.

www.lostininternet.com

26. februára 2014

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: zz