Fascinujúce divy sveta, ktoré vytvorila príroda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bez názvu
Grand Canyon Foto: www.worldfamoustourism.com

Do neba sa týčiace hory, farebné lesy, malebné zátoky, sopky, ostrovy i kaňony – o titul nových prírodných divov sveta spolu bojuje 28 človekom nedotknutých pokladov. O tých, ktoré sa dostanú do prestížneho zoznamu, môžu hlasujúci rozhodnúť do 11. novembra.

Zo siedmich divov sveta – starovekých diel, ktoré vo svojej dobe vďaka technickej vyspelosti a dokonalosti vzbudzovali obdiv – stojí už len ten najstarší – egyptské pyramídy. Počas 27. soboty v roku 2007, v deň prepletený magickými sedmičkami (7.7.), sa k nim pridalo sedem nových divov sveta. Veľký čínsky múr, zvyšky jordánskeho mesta Petra, brazílska socha Krista Spasiteľa, peruánska pevnosť Inkov Machu Picchu, mexická pyramída Chichén Itzá, rímske Koloseum a indický Tádž Mahál sa v novom zozname ocitli vďaka hlasovaniu vyše sto miliónov ľudí.

Projekt, ktorý skrsol v hlave Bernarda Webera, vzápätí zrealizovala švajčiarska nadácia The New7Wonders Foundation. Krátko po vyhlásení výsledkov sa spolu pustili do novej hlasovacej súťaže, ktorá oslovila najmä milovníkov prírodných pokladov. New 7 Wonders of Nature hľadá divy sveta, ktoré vytvorila sama príroda a po vyše štyroch rokoch od spustenia hlasovania sa projekt chýli ku koncu. Kto z 28 adeptov na víťazstvo sa bude pýšiť novým titulom, sa dozvieme už začiatkom novembra. O titul bojujú aj:

Bez názvu
Foto: www.flickr.com

Salto Ángel (Angeliov vodopád), Venezuela

Najvyšší vodopád na svete padajúci z bralného lemu stolovej hory známej pod názvom Auyán Tepui, sa šplhá do výšky 1002 metrov. Salto Ángel je 19-krát vyšší ako Niagarské vodopády a rozprestiera sa v Národnom parku Canaima vo Venezuele. Anjelsky vodopád dostal meno po americkom pilotovi a dobrodruhovi Jimmim Angelovi, ktorý ho objavil ešte v roku 1935. Ponúka fascinujúci pohľad na neprerušený voľný pád krištáľovo čistej vody v dĺžke 807 metrov, ktorý sa v dolnej časti triešti o skaly a pokračuje zvyšných 195 metrov.

Grand Canyon, USA

Jediný finalista z oblasti Spojených štátov amerických, ktorý bojuje o titul prírodný div sveta, je kaňon vyrytý riekou Colorado, ktorého sformovanie trvalo takmer šesť miliónov rokov. Farebná spleť pieskovcov a vápencov, ktoré na pozadí modrej oblohy vytvárajú fascinujúcu scenériu, je dlhá 446 km a široká 29 km. Veľký kaňon v sebe ukrýva i množstvo jaskýň, v ktorých sa kedysi ukrývali domorodci.

Bez názvu
Foto: www.picturesocial.com

Bahenné sopky, Azerbajdžan

Z vyše sedemsto bahenných sopiek, ktoré si našli miesto na našom zemskom povrchu, sa až tristo nachádza v Azerbajdžane – hlavne v Gobustane. Bahenné sopky sa podobajú vulkanickým, ale väčšinou dosahujú omnoho menšie rozmery. To neplatí o Taragaj Dagh, ktorá s výškou 410 metrov patrí k najväčším bahenným sopkám sveta. Erupcie vznikajú z hlbokých zásobární bahna, ktoré príležitostne vyvrhujú sopečné plyny, oheň a blato s teplotou len o 2-3 stupne vyššou ako okolité prostredie. Známe sú však aj nedávne prípady, kedy plamene šľahali až do výšky 15 metrov.

Bez názvu
Foto: www.thelistcafe.com

Čierny les, Nemecko

O svoje miesto medzi prírodnými divmi sveta bojuje aj legendami opradený Čierny les. Jeho územie pripomína takmer pravidelný obdĺžnik s najvyšším vrchom Feldberg (1493 metrov). Pramení tu aj naša najväčšia rieka Dunaj, ktorú pod latinským názvom Danubius poznali už starí Rimania. Podľa legendy vyslal rímsky vojvodca svojich vojakov hľadať prameň rieky. Tí na úpätí Čierneho lesa, v miestach, kde dnes leží mesto Donaueschingen, narazili na silný minerálny prameň, ktorý tu síce do rieky vyviera, ale nie je jej počiatkom. Vojakom sa podľa povesti nechcelo predierať čiernymi lesmi ku skutočnému prameňu a označili toto miesto za prameň Dunaja. Toto pojatie sa vžilo a i dnes nesie rieka svoje meno od mesta Donaueschingen, kde je dokonca žriedlo obstavané ako jej symbolický prameň. V skutočnosti vzniká Dunaj sútokom potokov Breg a Brigach, ktoré sa tiež stretávajú na území mesta.

Bez názvu
Foto: www.fastenwandern.biz

Ha Long, Vietnam

Rozprávková zátoka Ha Long je domovom vyše dvoch tisícok ostrovov, ktoré sa často tiahnu skôr do výšky ako do šírky. Nádherné pláže, jaskyne a malé jazierka poskytujú útočisko pre rybárov a ich rodiny. Tí na tomto mieste od hladu určite neumrú – v zátoke pláva vyše 200 druhov rýb a 450 druhov mäkkýšov. Zátoka je často vyhľadávanou destináciou najmä kvôli plávajúcim rybárskym dedinkám a vápencovým skalám vystupujúcim z mora vo forme osamotených monumentov.

Bez názvu
Foto: www.trekkingtravel.com.vn

Kilimandžáro, Tanzánia

Ľadom pokrytý horský masív sa nachádza na území Národného parku Kilimandžáro v Tanzánii a čiastočne i v Keni. Hora je tvorená tromi stratovulkánmi a prechádza až piatimi rôznymi vegetačnými pásmami. V jazyku Masajov ju poznajú aj ako Bielu horu, vo svahilčine je zasa „svietiaca“. Dôvodom sú sopečné plyny, ktoré unikajú z krátera Kibo aj napriek tomu, že sopka je považovaná za neaktívnu.

Bez názvu
Foto: www.new7wonders.com

Vo finálnej verzii bojovníkov o titul nových prírodných divov sveta sa nachádzajú i Maledivy, Amazonský dažďový prales, Mŕtve more, írske útesy Cliffs of Moher, Stolová hora v juhoafrickom Kapskom meste či Veľký koralový útes v Austrálii. Slovenské ani české prírodné krásy sa do finále nedostali, ale Poliaci sa môžu pochváliť jedným príspevkom – Mazurskými jazerami. Kompletný zoznam prírodnej krásy sa nachádza na na stránke www.new7wonders.com, kde do 11. novembra môžu záujemcovia hlasovať za svoje prírodné divy sveta.

www.new7wonders.com

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia