Extrémny cestovateľ nalietal za necelý rok vyše milión míľ

Extrémny cestovateľ nalietal za necelý rok vyše milión míľ
SITA/AP

Thomas Stuker, ktorý v roku 2010 abosloval takmer 6000 letov a vo vzduchu precestoval rekordných desať miliónov míľ, sa nedávno postaral o nový rekord.

Zatiaľčo niektoré profesie ľudí pripútajú na kancelársku stoličku na celú pracovnú dobu, iné ich katapultujú na miesto diania po celom svete. Thomas Stuker, konzultant predaja z New Jersey, sa živí predajom áut, kvôli ktorým trávi viac času na palube lietadla ako na zemi. Aby svojim zákazníkom zohnal presne to, čo hľadajú, neváha precestovať celý svet.

Thomas Stuker
www.nbcnews.com

Do roku 2010 Stuker absolvoval takmer 6000 letov, čím si do svojej cestovnej banky zapísal už 10 miliónov míľ vo vzduchu. S takouto vzdialenosťou by dokázal 400-krát obletieť celú Zem, alebo absolvovať jeden let zo Zeme na Mesiac. K tomuto netradičnému rekordu mu letecká spoločnosť United Airlines, ktorej zostal celých 27 rokov verný, venovala darček – veľkolepú oslavu a pomenovanie Boeingu 747 jeho menom.

Neúnavný cestovateľ si teraz na svoje konto pripísal ďalší rekord – za necelý kalendárny rok sa mu podarilo nalietať milión míľ. Na otázku, ako sa po svojom výkone cíti, Stuker povedal: „Unaveno. Viem, že už nikdy nenalietam tak veľa míľ za jeden rok.“

[captionid=“attachment_4262″align=“alignright“width=“541″]SITA/AP[/caption]

Výzva splniť rekordný počet míľ vo vzduchu za 365 dní prišla krátko po tom, ako Stuker dostal ponuku od televízie Spike TV. Tá mu navrhla, aby sa zúčastnil televíznej série Car Lot Rescue, ktorá bude zachytávať jeho životný štýl.

„Jeden producent mi povedal, že by mohli nakrútiť dokument o tom, ako 30 dní bez prestávky trávim v lietadle. Začal som teda lietať 12 dní non-stop, aby som si to nacvičil. Nalietal som vyše 100-tisíc míľ, lebo som chcel vedieť, či by som tú výzvu zvládol. Krátko na to som stretol priateľa, ktorý tiež často lieta a on sa ma spýtal, prečo neurobíme milión míľ. Mal som veľa práce, lietal som tam a späť do Austrálie. Keď rok trochu pokročil, pomyslel som si, že nemôžem skončiť pri 917-tisíc kilometroch – nie je to sexi číslo. A tak sme sa rozhodli pre milión. Priateľ však mal nejaké zdravotné ťažkosti, a tak som výzvu dokončil len ja,“ uviedol Američan.

[captionid=“attachment_4264″align=“alignright“width=“472″]www.dailymail.co.uk[/caption]

Hoci ho časté cestovanie vyčerpalo, lietania sa nemieni vzdať. Televízna séria, ktorej sa prisľúbil, sa začne vysielať už vo februári. Okrem toho sa Stuker chystá v januári na dovolenku do Buenos Aires, neskôr na Havaj, do Paríža i do Prahy. „Zbožňujem cestovanie. Moja manželka je učiteľka, a tak sa snažíme každý predĺžený víkend tráviť niekde inde,“ uviedol Američan.

Pri takom množstve nalietaných kilometrov zostáva dúfať, že Stuker za svoje peniaze raz nechá vysadiť aj celý les. Vďaka svojim letom totiž nechal na svete takú uhlíkovú stopu, ktorá nekoľkonásobne presahuje priemer, a to sa k nej ešte nepripočítala spotreba elektriny, zemného plynu či pohonných hmôt.

www.nbcnews.com

20. decembra 2012

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Webnoviny.sk