Dobrodruh zachytil 4000 km chýrnej Route 66 v troch minútach

Dobrodruh zachytil 4000 km chýrnej Route 66 v troch minútach
Brian DeFrees

Zaujímavé video, ktoré v troch minútach mapuje legendárnu diaľnicu Route 66 známu aj ako „Hlavná cesta Ameriky“, sa stáva internetovým hitom.

Spisovatelia ju zvečnili na stránkach románov, hollywoodsky režiséri na veľkých plátnach a Rolling Stones vo svojich piesňach. Cesta Route 66 – symbol slobody, dobrodružstva a amerického sna, ktorá viedla z Chicaga naprieč USA až po západné pobrežie, bola síce z Amerického diaľničného systému vyradená v roku 1985, no cestovateľov ako „Hlavná cesta Ameriky“ láka dodnes.

Brian DeFrees

O jej zmapovaní sníval aj rodák z Texasu Brian DeFrees. Uplynulé leto sa preto 26-ročný dobrodruh vybral na trojtýždňovú cestu autom naprieč rodnou krajinou. Spoločnosť na ceste z Chicaga až po pláže Santa Monicy mu okrem priateľky robil aj digitálny fotoaparát na palubnej doske auta, ktorý v rôznych časových intervaloch zachytával priebeh cesty. Po návrate domov Američan z fotografií zostavil zaujímavé video, ktoré ľudí prevedie po legendárnej ceste za necelé tri minúty bez toho, aby vstali od obrazovky.

Keďže pôvodná diaľnica bola nahradená novými cestami a na mnohých miestach sa dnes už stráca, DeFrees použil špeciálnu aplikáciu, ktorá ho viedla po pôvodnej ceste. Ani náhradná cesta Historic Route 66, ktorú sa niekoľkým nadšencom podarili v 90.rokoch obnoviť, nevedie celkom presne po pôvodnej ceste, a tak sa dobrodruh na niektorých úsekoch musel brodiť aj cez plytké močariská a na púšti Mojave v Kalifornii zapadol tak, že ho musela odtiahnuť dodávka.

Po ceste urobil takmer 4000 fotografií
Brian DeFrees

Dobrodružný výlet, ku ktorému ho inšpirovala aj animovaná rozprávka (Autá, 2006), nakoniec úspešne dokončil. Z tisícov záberov, ktoré fotografoval v priemere raz za každý kilometer, vzniklo video, ktoré sa postupne stáva internetovým hitom.

ww.spiegel.de

30. novembra 2012

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Zuzana Zimmermannová