Do stredu Zeme: Islandská cestovka ponúka zostupy do sopky

Do stredu Zeme: Islandská cestovka ponúka zostupy do sopky
Islandská cestovná kancelária začne od leta ponúkať zostupy do vnútra nečinnej sopky Thrihnukagigur www.insidethevolcano.com

Islandská cestovná kancelária sa inšpirovala verneovským románom Cesta do stredu Zeme a od leta začne ponúkať zaujímavé výlety do vnútra štyritisíc rokov nečinnej sopky Thrihnukagigur.

Pred necelými 150 rokmi Jules Verne dokončil kultový vedecko-fantastický román Cesta do stredu Zeme, v ktorom sa skupina dobrodruhov vyberie k nečinnej islandskej sopke ukrývajúcej vchod do stredu Zeme so všetkými prehistorickými zvieratami, záhadnými ostrovmi, dávno vymretými rastlinami a fascinujúcimi gejzírmi.

Islandská cestovná kancelária 3H Travel sa teraz rozhodla ponúknuť cestovateľom podobný zážitok.

[captionid=“attachment_3384″align=“alignright“width=“254″]www.insidethevolcano.com[/caption]

Od júna tohto roka začína ponúkať túry do krátera obrovskej sopky Thrihnukagigur. sopiek Eyjafjallajökull, ktorá po výbuchu v apríli 2010 paralyzovala leteckú dopravu, ešte poriadne nevychladla, cestovná kancelária sa podobných scenárov neobáva. Kým sa vulkán v oblasti ľadovca Eyjafallajökull prebudil k činnosti po takmer 200 rokoch, Thrihnukagigur je nečinný už vyše 4000 rokov. V kráteri sa ukrývajú tri odlišné magmatické komory. V jednej z nich počas poslednej erupcie magma stuhla na stenách vo vnútri krátera namiesto toho, aby vytiekla na povrch v podobe lávy a zablokovala tak vchod do sopky.

„Thrihnukagigur je jedinečná. Je to akoby niekto prišiel, vytiahol zátku a všetka magma stiekla naspäť dolu,“ uviedol vulkanológ Haraldur Sigurdsson. Odvážlivci budú mať možnosť zostúpiť do hĺbky 120 metrov v špeciálnom lanovom výťahu, kde na nich počká farebné divadlo v hlbinách krátera. Prehistorické zvieratá a ďalšie neočakávané verneovské knižné zvraty však cestovná kancelária negarantuje.

ww.dailymail.co.uk

www.insidethevolcano.com

4. mája 2012

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Zuzana Zimmermannová