Deťom vstup zakázaný – vekové obmedzenia v hoteloch

Deťom vstup zakázaný - vekové obmedzenia v hoteloch
www.tripadvisor.com

V dobe, kedy sa čoraz viac hotelierov na Slovensku snaží zaradiť do kategórie baby friendly hotelov, začína v zahraničí presne opačný trend. Deti sa stávajú nežiadúcimi hosťami.

Ide o diskrimináciu rodičov s deťmi, ktorí nemajú právo na rovnaký pôžitok ako slobodné páry bez záväzkov? Práve naopak. Hotelieri sa snažia o to, aby si ich hostia mohli dopriať čas pre seba, naplno si užívať ticho, vychutnať si večeru a nemusieť striehnuť na nezbedné ratolesti, ktoré chcú v tej chvíli robiť hocičo iné, len nie jesť. Pri zavádzaní opatrení „child free“ alebo „adults only“ či v nemecky hovoriacich krajinách „Ü 16″, mysleli majitelia hotelov na všetkých, ktorí si chcú skutočne oddýchnuť.

[captionid=“attachment_4026″align=“alignright“width=“541“]SITA/JozefJakubčo[/caption]

Dovolenka s deťmi je vyčerpávajúca a obmedzujúca. Nielen pre rodičov, ale aj pre bezdetných hostí. Už len samotná prítomnosť detí mnohých znervózňuje. Keď sa k tomu pridá trucovitý plač, ktorý sa ozýva z každej strany, pretože vždy sa nájde aspoň jedno nešťastné dieťa, mení sa vysnívaná dovolenka na peklo. Pokojné popíjanie drinkov v bazéne sa stáva utopistickou predstavou. V bazéne vládnu deti. Rodičia ich dokonca so sebou berú do kúpeľov alebo hotelového baru, keďže sú na dovolenke a aj rodičia potrebujú vypnúť a nemusia dodržovať domáci režim.

Niektorí hotelieri povedali DOSŤ! Najskôr to skúšali nenápadným spôsobom. Jednoduchou i keď zásadnou zmenou cenovej politiky, ktorá prestala zvýhodňovať malých cestovateľov. Lôžka ani strava už neboli zadarmo. Tieto opatrenia však nesplnili očakávania. Návštevnosť rodín nijak radikálne neklesla. Ako je to možné? Vo všeobecnosti sa rodí menej detí a rodičia sú starší, zrelší a ekonomicky zabezpečení. Nie je žiadnou zvláštnosťou, že pracujú aj matky, ktoré nemalými čiastkami prispievajú do rodinného rozpočtu a tak sa aj luxusnejšie rezorty stávajú dostupnými pre celé rodiny. Do oáz pokoja tak na zdesenie hotelierov a ich tradičných hostí vtrhol chaos a kým príjmy od stálej klientely boli v ohrození, pribúdali hostia, ktorí neprinášali takmer žiadne zisky. Deti nepijú drahý alkohol, nedoprajú si luxusnú masáž aromatickými olejmi, po deťoch ostáva spúšť, krik a vystresovaní personál. V niektorých hoteloch sa pokúšali o kompromis oddedelím zón pre rodiny s deťmi a „tých ostatných“, ale toto riešenie neprinieslo nič dobré ani jednej strane.

www.tripadvisor.com

Časť hotelov sa z týchto dôvodov začala zameriavať na dospelú klientelu s vylúčením detí. A tento zákaz je striktný, výnimky sa nerobia. A kto obľubuje práve takéto zariadenia? Medzi návštevníkov patria dobre situované bezdetné páry, obchodní cestujúci, ľudia, ktorí sa intenzívne pohybujú v detských kolektívoch a aj unavení rodičia, ktorí nechcú byť zobudený uprostred noci detským plačom.

I keď s touto novou stratégiou prišli majitelia hotelov v exotických častiach sveta. Je tu dobrá správa pre všetkých, ktorí si môžu dovoliť nechať sa rozmaznávať, ale nechcú preto cestovať až na druhú polovicu zemegule. Vekové omedzenie hostí dorazilo už aj do Európy. Neďaleko od Londýna v mestečku Farnham je útulný Hotel de Vie, ktorý na svojej webovej stránke veľmi slušným spôsobom vysvetľuje vekové obmedzenie svojich hostí. Majitelia, ktorí ponuku hotela tvorili postupne na základe vlastného pozorovania v zahraniči, si zakladajú na vysokej kvalite ubytovania a služieb.

www.tripadvisor.com

V nemeckom Bavorsku sa v štvorhviezdičkovom hoteli s príznačným názvom Dolce Vita nestretnete s návštevníkom mladším ako 16 rokov. Hotel ponúka romantické balíčky pre dvoch, skrášľujúce víkendy pre dámy, masáže, kozmetiku, dobrú kuchyňu a odpočinok.

Podobnú ponuku má aj päťhviezdičkový Posthotel v susednom Rakúsku, kde je možné venovať sa golfu, jazde na koni a nerušene meditovať.

www.tripadvisor.com

Cieľom hotelov nie je niekoho znevýhodňovať, ale možnosť ponúknuť svojim hosťom využitie potenciálu a služieb svojho zariadenia naplno. Rodičia, ktorí chcú cestovať so svojimi deťmi môžu ale určite ostať pokojní. Baby friendly ubytovanie má stále prevahu a ponuka pre rodiny je stále pestrejšia.

28. októbra 2012

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Lucia Dubravay Trautenberger