Cinque Terre: Päť drahokamov Ligúrie

Cinque Terre: Päť drahokamov Ligúrie
Katarína Janotková

Päť nádherných malebných dediniek vyčnievajúcich na útesoch mora. Päť malých skvostov chránených od roku 1997 UNESCOm. Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare – spojené cestou lásky Via dell Amore si hneď pri prvej návšteve nájdu cestu aj do vášho srdca.

Cinque Terre – päť dediniek nachádzajúcich sa na jednom z najčistejších pobreží Talianska v Ligúrii, v provincii La Spezia, si zamilujete od chvíle, keď vystúpite z vlaku alebo lode. Vysoké rôznofarebné ošarpané domy s drevenými okenicami a miniatúrnymi balkónikmi, ktoré sa ako komíny tiahnu smerom k oblakom. Dych vyrážajúce výhľady zo skál na more, kde modrá na oblohe splýva s modrou na hladine a tiež fascinujúce pohľady z mora na Cinque Terre, keď zapadajúce slnko všetko zahaľuje do zlatistého plášťa. Úzke kamenné uličky, ktoré sa na mnohých miestach menia iba na strmé schody prispôsobené stupňujúcemu sa terénu. Vôňa mora vo vzduchu, množstvo malých člnov, rybári opakujúci dennodenný rituál spúšťania sa na more, žiadne autá, turistické chodníky so strhujúcimi scenériami v starostlivosti Parco Nazionale delle Cinque Terre, vinice, olivovníky, skvelé jedlo, dobré víno, Taliani plní života a pocit radosti, že sa nachádzate práve tu. To je Cinque Terre.

Riomaggiore

[captionid=“attachment_3042″align=“alignright“width=“271″]KatarínaJanotková[/caption]

Vysoké, pastelovo sfarbené ošarpané domy prepojené pestrofarebnými vlajočkami. Všadeprítomné vyblednuté záchranné kolesá, rozvešané šatstvo na mini balkónoch či na šnúrach pod oknami. Vnútorné námestie, na ktorom sa usporadúvajú oslavy. Kamenné vyhliadky s priamym vstupom do mora, ktorý je čiastočne chránený valom zo skál. Farebné člny všade navôkol – vo vode i na súši – a kajaky visiace z kamenných stien. Terasa reštaurácie Dau Cila s bielymi slnečníkmi a výhľadom na more, kde ako predjedlo podávajú solené sardely s citrónom, šunkou a melónom, po ktorých ako hlavné jedlo gurmánom určite zachutí marinovaný mečúň s ananásom a ako dezert poslúži božská talianska panaccota doplnená slávnym dezertným vínom Schiachetrá produkovaným len v Cinque Terre. Útesy skrývajúce tajné miesta, kde v noci s fľašou Bella Vista – talianskej verzie šampanského kúpenej vo vinotéke D´uu Scintu – pocítite silu mora a úplne sa odpútate od zvyšku sveta. A nad tým všetkým hrad tróniaci na vrchole kopca Cerrico, odkiaľ sa naskytne uchvacujúci pohľad na západ slnka, ktoré pomaly zmení farbu z ohnivo oranžovej na stále bledšiu a bledšiu, až sa stratí za obzorom. V tom všetkom spočíva čaro Riomaggiore.

Via dell Amore

[captionid=“attachment_3045″align=“alignright“width=“271″]KatarínaJanotková[/caption]

Prvá časť Sentiero Azzuro, ktorý spája všetkých päť „Terre“ je celosvetovo známa Cesta Lásky vedúca z Riomaggiore do Manaroly. Prejsť sa dá za asi 25 minút, ale netreba sa nechať oklamať. Prvýkrát to môže trvať aj hodinu a za slnečného počasia aj celý deň. Tento krátky chodník položený priamo na útesoch je totiž tak úžasný, že sa budete každú chvíľu zastavovať. Neskutočne modrá obloha tu miestami splýva s tyrkysovou farbou mora. Ak aj prídete bez svojej lásky, budete mať chuť ku koncu cesty zamknúť a spečatiť vašu lásku s Cinque Terre. Áno zamknúť. Nachádza sa tu totiž drôtený plot, na ktorý zamilované dvojice môžu zavesiť visiaci zámok so svojimi menami, a tak zabezpečiť svojej láske trvanie. Aj keď najdôležitejšie je pobozkať sa pri východe tunela v Manarole. Traduje sa, že kto sa pobozká tam, toho láska vydrží naveky. Za skúšku to stojí. Alebo aspoň za ten bozk.

Manarola

[captionid=“attachment_3047″align=“alignleft“width=“271″]KatarínaJanotková[/caption]

V Manarole sa veľmi rýchlo stanete ďalším z divákov pozorujúcich domácich odvážlivcov skáčucich z náprotivných skál do mora. Pre domácich zábavka, pre turistov vážiacich si vlastné zdravie zaujímavé divadlo. Všetci s nastavenými fotoaparátmi čakajú a pozorujú, ako sa skupinka tunajších mladíkov dohaduje, kto z nich bude ďalší. Pred zoskokom ešte váhajú, pokrikujú na seba, posmeľujú sa. Prichádza rozbeh, kotrmelec a už letí – dolu hlavou rovno do mora. Úžasné. A keď sa vynorí – živý a hlavne celý – všetci tlieskajú od radosti. Skvelé adrenalínové doplnenie Manaroly, ktorá je už beztak známa najlepším plávaním v hlbokej vode. Manarola totižto nemá skutočnú pláž – je to len malý prístav na výbežku medzi bralami, kde sa do vody dostanete rebríkom po skalách. A nie je známa len tým – nájdete tu aj najlepšiu zmrzlinu z celej Cinque Terre v 5Terre Gelateria e Creperia a v decembri sa kopec pred domami rozžiari najväčším Betlehemom na svete, ktorý pozostáva z viac než dvesto figúr a 12 -tisícok lámp.

Corniglia

Peši sa sem dá dostať pokračovaním po Sentera Azzuro, aj keď podľa kondície treba zvážiť cestu vlakom, lebo Corniglia sa ako jediná z Cinque Terre nenachádza priamo na nad morom. Musíte si do nej vyšliapať po skoro štyristo schodoch zvaných Lardarina, ktoré ju robia tak výnimočnou.

Vernazza

[captionid=“attachment_3049″align=“alignleft“width=“302″]KatarínaJanotková[/caption]

Vernazza je jednoznačne najkrajší klenot celej Cinque Terre. Na prvý pohľad zaujme Castello Doria s vežou Belforte čnejúci na vrchole, kostol sv. Margity Antiochijskej z r. 1318, ako aj množstvo obchodíkov so suvenírmi. Pizza, pasta a gellato na každom kroku, apartmány typu B&B ukryté v romantických bočných uličkách a hrdí domáci, ktorí urobia pre pohodlie hostí všetko. Drobné námestie Piazza Marconi plné terás, farebných slnečníkov, odložených rybárskych člnov a živej vravy, ktoré nedelí od mora skoro nič len prírodným prístavom chránená miniatúrna pláž zaplnená uterákmi do posledného miestečka. Toto všetko tvorí tento očarujúci, útulný a vlastnou atmosférou dýchajúci kúsok zeme, kde si domáci žijú svoj „vita pigra di Vernazza“ – lenivý život Vernazze.

Cesta do Monterosso al Mare

Z Vernazze sem vedie štvrtá časť Senterro Azzuro, ktorý bol pred vybudovaním cestnej komunikácie jediným spojením medzi týmito dvoma miestami. Tu je už potrebná aj pevnejšia obuv ako flip-flopy, lebo miestami je to medzi olivovníkmi a vinicami dosť divoké. Aj keď dobrou správou je, že v prípade akéhokoľvek úrazu je chodník zabezpečený v pravidelných odstupoch SOS bodmi s telefónom, súradnicami a menom bodu, kde sa práve nachádzate. A ešte lepšou správou je, že približne v troch štvrtinách cesty, keď už budete umierať túžbou po pohári vody, sa objaví záchranca. Milý, múdro zmýšľajúci taliansky pán, ktorý na polovičný úväzok pracuje aj pre talianske železnice, totiž na konci svojej záhrady susediacej s chodníkom ponúka čerstvo pripravenú citrónovú limonádu. Pohár síce stojí 2 eurá, ale v tej chvíli je to úplne jedno. Vypijete ho na jeden dúšok a ešte si aj vypýtate ďalší. A s úsmevom na perách, postarší Talian je totiž veľký lichotník, dorazíte do Monte Rosso al Mare.

Monterosso al Mare

Rozlohou najväčšie z Cinque Terre je tunelom rozdelené na starú a novú časť. Nájdete v ňom množstvo maličkých, akoby v stene ukrytých obchodíkov, vyhliadkovú vežu zo 16. Storočia, „Nazi pillbox“ – bunker, v ktorom sa ukrývali bojovníci – a to všetko v kontraste s luxusnými hotelmi, apartmánmi a rušným nočným životom. Promenáda a piesočnatá pláž – jediná väčšia z piatich mestečiek – je najkrajšia večer, keď z nej vidno aj zvyšné štyri vysvietené drahokamy zvané Cinque Terre – drahokamy Ligúrie stále čakajúce na objavenie cestovateľmi, ktorí vedia oceniť klenoty talianskej čižmy.

18. novembra 2011

Odporúčané články
Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod