Chefchaouen: Modrý raj obklopený konopnými poliami

Chefchaouen: Modrý raj obklopený konopnými poliami
Lea Podstanická

Opary z okolitých hôr, mandarinkovníky na každom kroku, netradičná „výzdoba mesta“ a lacný hašiš. Pre mnohých je marocký Chefchaouen doslova skrytým rajom na zemi.

BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Obyvatelia mestečka Chefchaouen [šefšauén] na severe Maroka asi vedia svoje o hesle „Modrá je dobrá“. Všetky múry ich domov sú totiž natreté najrôznejšími odtieňmi modrej farby. Niektorých však viac ako modrá fascinuje zelená.

Prečo modrá?

[captionid=“attachment_3311″align=“alignright“width=“240″]LeaPodstanická[/caption]

Keď sa opýtate miestnych, prečo sú múry ich domov a steny ich susedov natreté namodro, pravdepodobne vám nebudú ani vedieť odpovedať. Jednoducho – tradícia. A pritom, práve tento zvláštny zvyk, ktorý si obyvatelia horského mestečka zachovávajú už stáročia, je jedným z najväčších lákadiel pre turistov, ktorí prinášajú do tejto akoby „bohom zabudnutej oblasti“ porebné financie.

Modré mestečko vystavané uprostred pohoria Rif je viditeľné už z niekoľkých kilometrov. Múry domov nie sú natreté rovnomerne, nie je pritom použitý ani rovnaký odtieň modrej.

A práve „sfušované“ steny dodávajú tomuto len niečo vyše 40-tisícovému mestečku nenapodobiteľnú atmosféru, dotvárajú ju tiež neustále opary na okolitých vrchoch, šum vodopádov či bohato ovešané mandarinkovníky na uliciach.

Tomu všetkému praje tunajšie vlhké podnebie, vhodné najmä na ľahšiu turistiku, odhliadnuc od častých dažďov. Chefchaouen znamená v preklade „pozri sa na tie hory“. Nie každý sa však príde len pokochať či zašportovať si.

Hašiš na uliciach – nech sa páči

[captionid=“attachment_3313″align=“alignnone“width=“540″]LeaPodstanická[/caption]

Ak by ste sa kdekoľvek v Maroku zmienili o vašom výlete v Chefchaouene, prvou otázkou by zrejme bolo, ako vám chutil miestny hašiš. Jedným z hlavných dôvodov, prečo patrí toto mestečko k najnavštevovanejším oblastiam na severe Maroka, je práve lákavá cena a dostupnosť zelenej drogy.

Predáva sa priamo na uliciach, často vám ju môžu ponúkať deti.

[captionid=“attachment_3315″align=“alignnone“width=“479″]LeaPodstanická[/caption]

Držanie, konzumácia či predaj hašišu sú v celom Maroku prísne zakázané, Chefchaouen patrí k výnimke, kde je droga tolerovaná.

Dôvodom vysokej popularity je ľahká dostupnosť. Horský terén sa veľmi ťažko kontroluje, a preto sa v okolitých vrchoch skrývajú nespočetné polia s konope, z ktorého sa hašiš vyrába.

Záujem je zrejmý, v priestoroch hostelov sa najčastejšie stretnete so skupinkami zahraničných študentov a cestovateľov, ktorí si s vyloženými nohami šúľajú nejakú tú „cigaretu“.

Ako stvorené na meditáciu

[captionid=“attachment_3317″align=“alignright“width=“541″]LeaPodstanická[/caption]

Aj keď patrí Chefchaouen rozlohou aj počtom obyvateľov k menším marockým mestám, turisti sa nemusia obávať syndrómu „zapadákova“.

Cestovatelia, ktorí to dotiahnu až sem, čaká za odmenu pomerne široký výber vybavených hostelov, dobré jedlo, takmer samozrejmosťou je pripojenie na internet a predovšetkým ochota a pokoj typické pre „horských ľudí“. Dokonca je veľká pravdepodobnosť, že ak práve neovládate arabčinu či francúzštinu, s angličtinou si vystačíte. A to nie je v Maroku až také bežné.

Okrem horských topánok, fotoaparátu a dirhamov vám veľkú službu urobí kvalitný dáždnik či pršiplášť, nezabúdajte!

[captionid=“attachment_3319″align=“alignnone“width=“540″]LeaPodstanická[/caption]

CHEFCHAOUEN:

Kontinent: Afrika

Štát: Maroko

Počet obyvateľov: cca 45-tisíc

Zaujímavosti: otvorený trh s hašišom, modré steny domov, rýchlo sa rozvíjajúci turizmus

Mena: dirham

Kurz: 1 euro = cca 11,15 dirhamov

30. marca 2013

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Lea Podstanická