Chavez zomrel, Carlos prežil

Chavez zomrel, Carlos prežil
Dvaja muži z jednej fotografie, Jeden prehral svoj boj s rakovinou a druhý unikol smrtiacim plameňom. SITA - AP Photo/Manu Mielniezuk

Dvaja muži z jednej fotografie, Jeden prehral svoj boj s rakovinou a druhý unikol smrtiacim plameňom.

V madridskej nemocnici, kde je hospitalizovaný aj španielsky kráľ Juan Carlos, vypukol 6. marca ráno požiar. Monarcha je však v bezpečí a plamene sa hasičom podarilo okamžite uhasiť. Podľa španielskych médií vypukol požiar v miestnosti s bojlerom a sprevádzalo ho aj niekoľko výbuchov. Incident si napriek tomu nevyžiadal žiadnych vážnejšie zranených.

Sedemdesiatpäťročný kráľ sa v súčasnosti zotavuje z operácie chrbtových platničiek.

Deň predtým 5. marca 2013 zomrel dlhoročný venezuelský prezident Hugo Chávez v Caracase vo veku 58 rokov. Viceprezident Nicolas Maduro informáciu zverejnil krátko po tom, ako vláda potvrdila, že liečbu lídra trpiaceho rakovinou skomplikovala infekcia dýchacích ciest. Podľa Madura, ktorý úmrtie oznámil počas vystúpenia v štátnej televízii, Chávez chorobe podľahol o 16:25 miestneho času (21:55 SEČ).

Viceprezident niekoľko hodín predtým vyhlásil, že Venezuela prežíva „najťažšie“ chvíle, odkedy Cháveza v decembri operovali na Kube. Prezident sa odvtedy neobjavil na verejnosti a po návrate do vlasti zostával hospitalizovaný vo vojenskej nemocnici v Caracase. Jeho zdravotný stav bol predmetom špekulácií a objavovali sa nepotvrdené správy, že je po smrti. Dlhoročný vodca pritom počas minulého roka oznámil svoje úplné uzdravenie a podarilo sa mu tiež zvíťaziť v októbrových prezidentských voľbách, hoci pre zdravotné problémy nemohol byť dodnes inaugurovaný.

6. marca 2013

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: SITA