Cestujte za vínom: TOP vinárskych oblastí Slovenska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Glass of red wine on the hills of Tuscany in Italy.
Glass of red wine on the hills of Tuscany in Italy. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko, krajina známa svojou pôsobivou prírodou a bohatými kultúrnymi tradíciami, je tiež domovom najlepších vinárskych regiónov v Európe. Tieto oblasti sú známe nielen svojou kvalitou a rozmanitosťou vín, ale aj úchvatným prostredím a históriou, ktorá sa s vínom spája.

História vína na Slovensku

História vína na Slovensku siaha až do obdobia Rímskej ríše, ktorá priniesla techniky vinohradníctva do tejto oblasti. V stredoveku kláštory a cirkvi udržiavali a rozvíjali vinohradnícke tradície, zatiaľ čo v období renesancie a baroka šľachtici a mešťania rozširovali vinohrady a zdokonaľovali techniky výroby vína. Počas 19. storočia prešlo slovenské vinohradníctvo modernizáciou, no v 20. storočí bolo prevažne v rukách štátu, čo viedlo k produkcii menej kvalitného vína. Po páde komunizmu v roku 1989 sa vinárstvo vrátilo k rodinným tradíciám a kladie dôraz na kvalitu a udržateľnosť, čím sa slovenské vína etablovali na medzinárodnom trhu.

Old wine bottles covered with dust and cobwebs
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Malokarpatská vínna cesta

Malokarpatská vínna cesta sa tiahne od Bratislavy až po Trnavu a je obľúbená pre svoje živé vinobrania a degustačné podujatia. Región je známy predovšetkým výrobou bieleho vína, kde dominuje odroda Veltlínske zelené. Vinárstva ako Elesko alebo Vinárstvo MRVA & STANKO ponúkajú exkurzie a ochutnávky, kde môžete skúsiť nie len miestne vína, ale aj regionálne delikatesy.

Grapes on a basket just harvested
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Nitrianska vínna oblasť

V južnej časti Slovenska sa rozprestiera Nitrianska vínna oblasť, známa svojim slnečným podnebím, ktoré je ideálne pre pestovanie hrozna. Tu sa vyrábajú výrazné červené vína, ako sú Frankovka modrá a Modrý Portugal. Vinárstva ako Chateau Topoľčianky alebo DiVino vás pozývajú na objavovanie ich bohatých, plných chutí prostredníctvom vodených degustácií.

Tokajská vínna oblasť

Tokajská oblasť, ktorá sa delí medzi Slovensko a Maďarsko, je známa svojimi sladkými vínami z hrozna, ktoré prešlo procesom cibébania. Vinice v tejto oblasti, ako sú Tokaj Macik Winery alebo Vinárstvo Ostrožovič, vám umožnia ochutnať slávne Tokajské samorodné sladké alebo Tokajský výber, ktoré sú skutočnými skvostami regionálnej produkcie.

Vineyard and medieval church in Alsace, France
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Južnoslovenská vínna oblasť

Táto oblasť zahŕňa časti okolo Dunaja neďaleko Komárna a Štúrova, kde sa pestuje množstvo odlišných odrôd hrozna. Vinárstva sa tu zameriavajú na výrobu aromatických bieleho vín ako Rizling rýnsky, Chardonnay, ale aj na  červené vína ako Cabernet Sauvignon. Južnoslovenská oblasť je taktiež známa pre svoje modernejšie vinárstva, ktoré experimentujú s novými technológiami vo výrobe vína.

Aké vína sú ideálne na jar?

V tomto období, teda na jar, sú obzvlášť vhodné ľahšie a osviežujúce vína, ktoré dokonale dopĺňajú jarnú atmosféru a sezónne jedlá. Ideálne sú najmä biele vína a rosé, ale aj ľahšie červené vína, ktoré sa dajú podávať mierne chladené.

  1. Rizling rýnsky – Toto aromatické biele víno je známe svojou sviežosťou a jemnou kyselkastou chuťou, ktorá sa hodí k jarným šalátom a morským plodom.
  2. Sauvignon Blanc – Je charakteristické tónmi ovocia a sviežou chuťou. Toto víno je vynikajúcou voľbou na jarné pikniky a večery na terase.
  3. Rosé – Rosé vína sú perfektnou voľbou pre jarné a letné mesiace, vďaka ich sviežosti a ovocnej príchuti, ktoré sa hodia k širokému spektru jedál, vrátane grilovaných pokrmov.
  4. Gamay – Toto ľahké červené víno sa podáva chladené a je vynikajúcou voľbou pre milovníkov červených vín, ktorí hľadajú niečo menej intenzívne na jar.
Picnic at park
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať