Cestovateľskí nadšenci prešli päť kontinentov za jeden deň

Cestovateľskí nadšenci prešli päť kontinentov za jeden deň
www.woman.it

Neuveriteľná cesta previedla dobrodruhov z Ázie do Afriky, Európy, Severnej i Južnej Ameriky za jeden jediný deň. Dvojica teraz čaká na potvrdenie rekordu komisiou Guinnessovej knihy rekordov.

Vydať sa na cestu okolo sveta je snom mnohých dobrodruhov. Vkročiť na päť kontinentov v priebehu jediného dňa je však už úloha pre extrémistov. Cestovateľ z Nórska Gunnar Garfors a jeho priateľ – filmár Adrian Butterworth z Anglicka – si ju nenechali ujsť a v júni spolu uskutočnili cestu, ktorá má šancu ocitnúť sa i v Guinnessovej knihe rekordov.

Vo Venezuele pri rozhovore s domácimi tanečnicami
www.garfors.com

Nápad na cestovateľský maratón skrsol v hlave 37-ročného Nóra, ktorý počas svojho života stihol navštíviť už 174 krajín. Prekonaním najnovšej výzvy chcel zdôrazniť, ako sa „svet, ako ho poznáme, stáva stále menším a menším“. Dvojica nadšencov začala svoju cestu v tureckom Istanbule (Ázia), presunula sa do marockej Casablancy (Afrika), navštívila Paríž (Európa) a Punta Canu v Dominikánskej republike (Severná Amerika), aby nakoniec pristála vo venezuelskom Caracase (Južná Amerika). Celá cesta trvala 30 hodín, no keďže sa dvojica pohybovala v smere časových pásiem, dokázala cestu dokončiť do polnoci toho istého dňa.

Gunnar Garfors (vľavo) a jeho priateľ – filmár Adrian Butterworth
www.garfors.com

Hoci do plánovania cesty duo investovalo veľa energie a času, drobným zádrhelom sa nevyhlo. „Nestačilo nám, aby sme preleteli piatimi letiskami, chceli sme v každej lokalite stráviť trocha času, zachytiť atmosféru daného miesta, porozprávať sa s domácimi a prezrieť si pamiatky. V Casablance nás však zastavil policajt, ktorému sa nepáčilo, že natáčame pred mešitou. Asi sme na to mali myslieť vopred, keďže nám pohrozil, že ak okamžite neprestaneme, tak nás zatkne,“ spomína Gunnar.

Na ceste na nich čakalo aj niekoľko meškaní lietadiel, no najväčším problémom boli práve francúzski colníci. „Najťažšie bolo získať pečiatku do pasu od francúzskych colníkov, aby sme mohli dokázať, že sme prešli cez Európu. Museli sme o ňu vyslovene žobrať, inak sa tu vynáralo riziko, že Guinness neakceptuje náš pokus o rekord,“ dodal Gunnar, ktorý sa živí ako manažér.

Jeho 40-ročný priateľ Adrian Butterworth, s ktorým sa zoznámili na univerzite v Cornwalle pred 15 rokmi, celé dobrodružstvo nakrúcal na kameru a z medzinárodného výletu plánuje zostrihať krátky dokument. Medzitým sa duo nadšencov pripravuje na ďalšie dobrodružstvo. Gunnar chce postupne splniť svoje predsavzatie – precestovať všetky krajiny sveta do konca roku 2013. Časť z nich možno zvládne i počas novej výzvy. „Keď dostaneme potvrdenie o rekorde, pokúsime sa navštíviť všetkých sedem kontinentov za jeden deň. Myslím, že je to možné, len potrebujeme rýchlejšie lietadlá,“ smeje sa Gunnar.

www.bbc.co.uk

2. augusta 2012

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Webnoviny.sk