Casablanca: O filmovej ilúzii, mešite aj taxíkoch

Casablanca: O filmovej ilúzii, mešite aj taxíkoch
Lea Podstanická

Casablancu poznajú mnohí prostredníctvom rovnomenného romantického filmu zo štyridsiatych rokov. Málokto však vie, čo v sebe táto najväčšia marocká metropola skutočne skrýva.

BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) – Casablanca nepatrí práve k rajom na zemi, atmosféra historického romantického filmu s rovnomenným názvom odohrávajúcim sa v jednom z miestnych barov mala, aj má, od reality veľmi ďaleko. Napriek tomu si zaslúži toto vyše trojmiliónové priemyselné centrum Maroka predsa len viac pozornosti. Niekedy je to len o talente objavovať.

[captionid=“attachment_3272″align=“alignnone“width=“540″]LeaPodstanická[/caption]

… trochu iná Casablanca v Rick’s Cafe

[captionid=“attachment_3274″align=“alignleft“width=“541″]LeaPodstanická[/caption]

O romantickom filme Casablanca by sme mohli povedať, že podáva obraz o „interiérovej Casablance“ alebo skôr o jednom miestnom bare.

S Casablancou ako takou nemá okrem názvu takmer nič spoločné.

Legendárnu snímku nakrútil v roku 1942 americký režisér maďarského pôvodu Michael Curtiz a markantnú časť deja zasadil do prostredia spomínanej kaviarne.

Populárny bar Rick’s Cafe stojí dodnes a jeho majitelia na jeho účet pekne ryžujú.

Pri návšteve Casablancy by ju však bola predsa škoda obísť.

Dobová výzdoba napodobňujúca atmosféru filmu, široká ponuka menu, luxusné podávanie chutných špecialít a dobový salónik, kde si môžete vychutnať cigaru v koženom kresle, zahrať si biliard či pozrieť čiernobielu snímku Casablanca s anglickými titulkami.

Tú totiž v bare na prvom poschodí premietajú stále dokola.

Podnikaví taxikári

Centrum, ale aj okrajovejšie časti Casablancy, sú dňom i nocou zaplnené nebezpečne rútiacimi sa autami. Okrem riskantného prechádzania cez cestu môže niekomu liezť na nervy napríklad aj neustále vytrubovanie vodičov.

Pozor si však dajte pri cestovaní taxíkom a predovšetkým na šikovných vodičov, ktorí nezorientovaných turistov veľmi radi vyčkávajú doslova už pri poslednom výstupnom stupienku z vlaku či autobusu.

Zapamätajte si, že aktívni a príliš ochotní taxikári patria zároveň k tým najdrahším. Najrozumenjšie je preto privolať si taxík priamo na ceste.

Pred tým, ako doňho naložíte svoju dvadsaťkilovú batožinu, si však skontrolujte, či má dotyčný aj počítadlo, ktoré sleduje sumu v dirhamoch priamo úmerne narastajúcu s prejdenými kilometrami. Samozrejme sledujte aj skutočnú funkčnosť prístroja, lebo „pokazené“ taxametre nie sú žiadnou výnimkou.

Taktiež si radšej odsledujte, či má taxikár nastavený denný alebo nočný taxameter. A nehanbite sa ani priamo opýtať na cenu od daného miesta do cieľa. Pri nepozornom a ľahostajnom cestovaní môžete ľahko prísť o pekných pár eur – napríklad za päťkilometrovú vzdialenosť môžete zaplatiť 14 dirhamov (1,30 eur), ale aj 40 (3,60 eur). Záleží na vás.

Boží trón na vode

[captionid=“attachment_3277″align=“alignnone“width=“540″]LeaPodstanická[/caption]

Jednou z najväčších pých chaotickej Casablancy je nepochybne veľkolepá mešita Hasana II. na pobreží Atlantického oceána. Jej význam nie je náhodný, ide totiž o najväčšiu mešitu v celej Afrike a dokonca tretiu najväčšiu mešitu na svete. Dopodrobna „vyšperkovaná“ vonkajšia aj vnútorná výzdoba, vydláždené a ozdobnými kameňmi vyzdobené okolie a šumiaci océan obmývajúci jej múry poskytujú až neskutočný kontrast k zaprášenému centru mesta.

[captionid=“attachment_3279″align=“alignright“width=“541″]LeaPodstanická[/caption]

Mešitu začali stavať ešte v roku 1980 na počesť kráľa Hassana II. a dokončená bola o trinásť rokov neskôr. Na jej výstavbu sa nariadením skladali všetci Maročania. Do jej neustálych opráv a renovácií však putujú nemalé financie aj v súčasnosti, keďže daňou za jej príťažlivú polohu pri mori sú rozpadávajúce sa steny, čo spôsobujú mohutný morský príboj a slaná voda.

Dôvodom, prečo bola mešita vystavaná práve na takom technicky aj ekonomicky „nevhodnom“ mieste, boli paradoxne verše z Koránu, podľa ktorých stojí „boží trón“ práve na vode.

Autorom megalomanskej stavby s keramickými obkladačkami s nenapodobiteľnými vzormi je francúzsky architekt Michal Pinseau. Do jej vnútra sa môže naraz prísť Alahovi pokloniť až neuveriteľných 25-tisíc veriacich moslimov, na priľahlé plochy by sa zmestilo až 80-tisíc ľudí. Mešita Hassana II. a mešita Tin Mal v oblasti Vysokého Atlasu sú jedinými posvätnými stánkami pre ľudí vyznávajúcich islam, do ktorých môžu vstúpiť aj zvedavci nevyznávajúci toto náboženstvo.

[captionid=“attachment_3282″align=“alignnone“width=“482″]LeaPodstanická[/caption]

Navštíviť Casablancu sa určite oplatí, odvážnym turistom má čo ponúknuť. Určite však neočakávajte romatické filmové kulisy.

Kontinent: Afrika

Štát: Maroko

Počet obyvateľov: 3,8 milióna

Veľkosť: najväčšie mesto a najväčší prístav v Maroku

Zaujímavosti: Mešita Hassana II – najväčšia mešita v Afrike a tretia najväčšia na svete, bar Rick’s cafe z filmu Casablanca (1942)

Mena: marocký dirham

Výmenný kurz: 1 euro = cca 11,15 dirhamov

9. marca 2012

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Lea Podstanická