Bulharsko vie ponúknuť oveľa viac než len Čierne more

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bulharsko vie ponúknuť oveľa viac než len Čierne more
Bulharsko

Bulharsko vždy patrilo medzi vyhľadávané destinácie vďaka priaznivým cenám pre každú peňaženku. Cestovná kancelária Aeolus ponúka širokú paletu hotelov s all inclusive, polpenziou alebo raňajkami.

BRATISLAVA 21. septembra (WBN/PR) – Keď sa povie Bulharsko, väčšine z nás sa vybaví predovšetkým obraz dlhých pieskových čiernomorských pláží. Bulharsko však ponúka oveľa viac; stredoveké pevnosti ukryté vo vnútrozemí, masívne pohoria Pirin a Rodopy, veľkolepý Rilský kláštor, podmanivé ľadovcové jazerá aj nekonečné Údolie ruží, vápencové útesy a prírodné rezervácie na pobreží Čierneho mora, múzeá plné zaujímavých artefaktov, festivaly a ľudové slávnosti.

Vnútrozemie Bulharska je z väčšej časti pokryté horskými masívmi, ktoré poskytujú príležitosti na pešiu turistiku alebo lyžovanie. V stredoveku tu bolo postavených veľa pravoslávnych kláštorov, v ktorých dodnes obdivujeme oslnivé ikony a vzácne fresky. To, že Bulharsko ukrýva poklady svetového významu, dokazujú aj zápisy v zoznamoch pamiatok UNESCO; okrem svetoznámeho Nessebaru v nich figuruje aj Trácka hrobka v Kazanlaku, kamenný reliéf Madarský jazdec v Šumene alebo Rilský kláštor.

Počas leta však najviac návštevníkov mieri k Čiernemu moru. Najvyhľadávanejším a zároveň najväčším turistickým strediskom je určite Slnečné Pobrežie. Charakterizuje ho plejáda zrekonštruovaných i novopostavených moderných hotelov, luxusných komplexov a predovšetkým 8 km dlhá a na niektorých miestach takmer 150 m široká pláž, ktorá sa tiahne až k starobylému Nessebaru. O niečo kratšia je pobrežná promenáda s nespočetnými stánkami s rýchlym občerstvením, reštauráciami a vynikajúcimi kaviarňami. Rušné centrum mesta s množstvom obchodov ožíva najmä podvečer, kedy sa ľudia presúvajú do reštaurácií, barov, nočných klubov, kasín či diskoték. V letovisku nechýbajú tenisové kurty, vodné bicykle a skútre, paragliding, rogalo, banán či ihriská pre plážový volejbal a ani možnosť zahrať si minigolf, povoziť sa na elektrických autíčkach alebo na koči.

Bulharsko vie ponúknuť oveľa viac než len Čierne more
Bulharsko

V dvoch vodných parkoch je množstvo zaujímavých atrakcií pre deti aj dospelých. Dopravu v letovisku zabezpečuje turistický vláčik a pravidelné autobusové linky, ktoré spájajú stredisko s Nessebarom, Elenite, Burgasom a Varnou. Asi 10 km severne od Slnečného Pobrežia leží neustále sa rozširujúce stredisko Elenite. Radi ho navštevujú tí, ktorí uprednostnia pokojné prostredie pred ruchom veľkých letovísk. Nájdu tu kvalitné hotely a hotelové komplexy, vodný park Atlantída, pekné pieskové i kamienkové pláže. Za nákupmi či zábavou treba zájsť do Slnečného Pobrežia; autobus premáva každých 20 – 30 minút a cesta trvá asi pol hodiny.

Len dva kilometre južne od Slnečného Pobrežia leží Nessebar (foto vľavo), ktorý kvalitou hotelov za inými letoviskami nijako nezaostáva a navyše ponúka úžasnú atmosféru starobylého mesta dnes rozdeleného na starú a novú časť. Starý Nessebar sa rozkladá na malom skalnatom polostrove. S pevninou je spojený len úzkou šijou, na začiatku ktorej stojí drevený veterný mlyn. Mesto sa pýši bohatou históriou, ktorá siaha do 6. storočia p. n. l.. Celé hodiny sa môžete prechádzať po kľukatých, kameňmi vydláždených romantických uličkách, obdivovať jednoduchú krásu drevených domov či zvyškov pôvodných hradieb a chrámov, poprehŕňať sa v tovare miestnych obchodníkov alebo sa len tak kochať pohľadom na starý rybársky prístav. Pobrežie polostrova je lemované originálnymi reštauráciami, ktoré lákajú k ochutnaniu čerstvo ulovených a lahodne pripravených morských špecialít, bulharského vína i rakije. Typickú dovolenkovú atmosféru nájdete na pevnine, v novej časti mesta.

Pozdĺž pieskovej pláže tu boli postavené moderné hotelové komplexy, penzióny, reštaurácie a športoviská.

Mestečko Pomorie, ktoré vyrástlo 20 km severovýchodne od Burgasu a 18 km južne od Slnečného Pobrežia, si ešte stále uchováva svoj provinčný šarm. Jeho základy boli položené na brehoch Pomorijského jazera na skalnatom, asi 2,5 km dlhom a 500 m širokom polostrove. Pôvodne vyzeralo ako starý Nessebar, avšak po rozsiahlom požiari v roku 1906 bola väčšina drevených domčekov úplne zničená. Pomerne pokojné turistické mestečko je dnes známe ako kúpeľné stredisko povestné liečivým čiernym bahnom. Do povedomia návštevníkov sa tiež zapísalo kvalitným bielym vínom a ťažbou morskej soli; o obchode so soľou, o histórii ťažby a spôsobe spracovania sa viac dozviete z expozície Múzea soli, ktoré sa nachádza na okraji mesta. V stredisku sú tri pláže; jedna z nich je pokrytá čiernym pieskom. V požičovniach si môžete prenajať slnečníky a lehátka, vodné bicykle, skútre a surfy. Reštaurácie a stánky okolo pláží ponúkajú široký sortiment jedál a nápojov. Príjemným spestrením letných dní i večerov sú prechádzky po malom parku a pešej zóne v centre mesta. Nájdete tu dostatok obchodov, reštaurácií, kaviarní, diskoték a rôznych atrakcií pre deti. Pomorie sa neustále rozrastá smerom na pevninu – na 400 m dlhej pieskovej pláži dnes stoja nové luxusné hotelové komplexy, moderné apartmány a ďalšie pribúdajú.

Bulharsko vie ponúknuť oveľa viac než len Čierne more
Bulharsko

História Bulharska:

Bulharsko má bohatú históriu siahajúcu až do antických dôb. Obzvlášť pozoruhodná bola prítomnosť starobylých Trákov na tomto území (6. – 3. storočie pred Kristom), ktorých hrobky a zlaté poklady možno v súčasnosti vidieť na rôznych miestach – v Kazanlaku, Panagjurišti, Vraci, Lukovitu, Sveštaroch, Starosele, Letnici, Valčetrane a Plovdive. V polovici 7. storočia si kočovní Bulhari podrobili usadené slovanské obyvateľstvo a časom s ním splynuli vrátane jazyka. Roku 681 bola založená 1. bulharská ríša, ktorá dosiahla maximálneho rozmachu (takmer celý Balkánsky polostrov) v 10. stor., ale neskôr bola pohltená Byzantskou ríšou. Ani 2. bulharská ríša z 12. – 14. storočia neudržala samostatnosť a bola obsadená Osmanskou ríšou. V dôsledku rusko-tureckej oslobodzovacej vojny, dňa 3. marca 1878, bola podpísaná San Stefanska mierová zmluva, ktorou sa končí turecké jarmo.

Úplná nezávislosť zeme bola vyhlásená roku 1908. Bulharské územné zisky boli po 2. balkánskej vojne redukované a ostal len úzky pruh egejského pobrežia. Nasleduje obdobie Tretieho bulharského cárstva, prerušené v r. 1944, kedy bol zbavený moci neplnoletý cár Simeon a bola vyhlásená ľudová republika s komunistickým systémom vládnutia.

V rokoch 1985 – 1989 prebehla silná bulharizácia a 300 000 Turkov emigrovalo. Komunistický režim padol v roku 1989 a tým sa aj rozbehol turistický ruch v modernejšej a kvalitnejšej podobe.

Bulharsko disponuje vďaka bohatej histórii obrovským kultúrnym dedičstvom. V krajine je 36 kultúrnych rezervácií, 160 kláštorov, približne 40 000 kultúrnych pamiatok, z nich 7 je zapísaných v zozname svetového kultúrno-historického dedičstva UNESCO. Zachovali sa početné pamiatky z rôznych historických období: prehistorické nálezy, trácke hrobky, archeologické nálezy z helénskeho, rímskeho a byzantské obdobia . Aj historické monumenty z čias Prvého a Druhého bulharského cárstva a obdobia národného Obrodenia, architektonické súbory vo veľkých mestách, ako aj celé osídlené miesta so zachovalou autentickou atmosférou a architektúrou.

Bulharsko vie ponúknuť oveľa viac než len Čierne more
Bulharsko

Tradícia:

Bulharčina je zo slovanských jazykov najviac príbuzná ruštine, bulharské písmo sa od ruskej azbuky odlišuje len detailami. Pre Bulharov je dôležitá duchovná stránka života a sú hrdí na svoju bohatú históriu i svoj národ. Muži sú často veľmi galantní. Hostiteľovi sa zavďačíte malým suvenírom z vašej krajiny – nedávajte mu však peniaze. Prejavom ľudových zvykov a tvorby sú ľudová poézia a piesne, ľudové slávnosti (dodnes miestami udržiavané) a tradičné kroje a ďalšie umelecké artefakty. Je však zrejmé, že v ľuďoch boli dlho hlboko zakorenené pohanské zvyky. Znaky pohanských tradícií sa zachovali napríklad v maškarných sprievodoch (kukeri), oslavách vína (Trifon Zarezan) či tradičných oslavách plodnosti a prírodných síl tzv. neštinárstva, kde staré ženy v tranze tancovali bosé na žeravých uhlíkoch.

Práve tento zvyk je ukážkou naplnenia pohanských zvykov kresťanským obsahom. Dátum sa kryje s dňom sv. Konstantina a súčasťou zvyku je oslava ikon, ktoré sa nosia k prameňom.Ľudová hudobná tvorba bola ovplyvnená izoláciou od zbytku Európy v dlhom období tureckej nadvlády. Nesie orientálne a byzantské prvky, rytmus je veľmi rozmanitý a pre nás netradičný. Tradičné tance sú choro a račenica. Sú pomerne zložité na vnímanie rytmu a často vyžadujú náročné pohyby tela, zodpovedajúce temperamentu južných národov. Do ľudovej tvorby patria tiež ručne tkané koberce (kelimy), farebná keramika, rezbárske práce, ikonografia, predmety z tepaného kovu a podobne.

Bulharsko vie ponúknuť oveľa viac než len Čierne more
Bulharsko

Bulharská kuchyňa:

Obed je spoločenskou udalosťou a v mnohých reštauráciách je spojený s tancom. Jedlo je korenisté, výdatné a veľmi chutné.

Tarator – studená jogurtová polievka s uhorkou

Kebapcheta – malé, silne korenené rolky z mletého mäsa

Šopský šalát – miešaná zelenina dochutená olejom a citrónom, s nastrúhaným ovčím syrom

Kjufteta – mleté mäso vyprážané na oleji, na masle, alebo grilované na rošte, podáva sa so šalátom alebo zemiakmi

Djuveč – zmes mäsa, zeleniny, baklažánov a cibule, taktiež sa pripravuje aj na vegetariánsky spôsob

Taskebap – teľacie mäso nakrájané na malé kúsky v paradajkovej šťave, dochutené rôznymi koreniami, podávaný s ryžou

Banice – pripravený z niekoľkých vrstiev lístkového cesta plneného syrom a vajcom, obľúbený hlavne ako olovrant

Kjopolu – pečené a potlačené baklažány a papriky s cesnakom a orechmi

Papriky Bjurek – vyprážané papriky plnené ovčím syrom

Sarmi – ryža a mleté mäso zabalené v listoch z kyslej kapusty alebo viničných listoch

V Bulharsku narazíte na širokú ponuku ovocia, ktoré je mimoriadne lacné po celý rok. Na uliciach miest navštevovaných turistami nájdete množstvo stánkov s rýchlym občerstvením, ktoré je rôznorodejšie ako u nás: v ponuke sú najrôznejšie sladké i slané žemle plnené syrom alebo ovocím, domáca pizza, sladké oblátky, varená kukurica či zmrzlina. Po celej krajine je aj mnoho reštaurácií v ľudovom štýle. Počas svojho pobytu určite zistíte, že bulharská kuchyňa je odlišná od tej našej, pretože obsahuje viac zeleniny, syrov, a niektoré typické korenie, napr. čubrica. Špecialitou je tzv. mastný jogurt – kyslé mlieko, ktoré v teplých letných dňoch príjemne osvieži, odstráni žalúdočné a črevné potiaže a zároveň je výborný na spálenú pokožku.

Nápoje:

Silno sladená káva je veľmi populárna. Ďalšími obľúbenými nápojmi sú odvary z horských rastlín a sušených listov, hlavne z bazy. Z bielych vín sú to Karlouski Misket, Tamianka a Evksinograde. Medzi ťažké červené vína patria Trakia a Mavroud. Medzi miestne špeciality patrí mastika, ktorá vonia ako fenikel a pije sa zmrazená na drobné kryštáliky.

Flóra + fauna:

Bulharsko leží v juhovýchodnej Európe na Balkánskom polostrove. Povrch krajiny je hornatý. S hrebeňmi hôr a zalesnenými kopcami kontrastujú rozľahlé nížiny a údolia riek. Významnými bulharskými pohoriami sú Balkán alebo Stará planina, Rila, Pirin, Vitoša a Rodopy, ktoré sú zaujímavé predovšetkým svojimi jaskyňami.

Juhovýchod zeme zaberá Trácka nížina a na severe, kde štátnu hranicu čiastočne tvorí rieka Dunaj, sa nachádza Podunajská nížina.

Najvyššou bulharskou horou, ktorá je zároveň najvyššou horou celého Balkánu je Musala- meria 2925mnm.

Jazyk:

Bulharský, dá sa tiež dohovoriť po rusky, anglicky a nemecky.

Obyvateľstvo:

Bulharsko má najnižší prírastok obyvateľstva na svete od začiatku 50. rokov 20. storočia. Hlavnou príčinou je obrovská emigrácia z krajiny. Od 80. rokov 20. storočia je prírastok obyvateľstva negatívny, na čom sa okrem rozsiahlej emigrácie Turkov a neskôr i Bulharov podieľala od 90. rokov 20. storočia aj nízka pôrodnosť.

Národnostné zloženie obyvateľstva:

Bulhari 83,9%

Turci 9.4%

Rómovia 4,7%

Iní 2%

Náboženstvo v Bulharsku:

Pravoslávie 82,6%

Islam 12,2%

Katolicizmus 0,5%

Iné 4,7%

Bulharsko vie ponúknuť oveľa viac než len Čierne more
Bulharsko

Atrakcie:

Bulharsko je na 4. mieste v zozname UNESCO čo sa týka počtu kultúrnych a historických pamiatok: Bojanský kostolík, Skalné kláštory pri dedine Ivanovo, Trácká hrobka v Kazanlaku, Maďarský jazdec, Starobylý Nesebar, pohorie Pirin, Rilský kláštor, ďalšia Trácká hrobka a prírodná rezervácia Srebarna.

V Čiernom mori v hĺbke viac ako 150 m neexistuje žiadny život, pretože tam neprenikajú slnečné lúče.

Bulharská príroda je taká rozmanitá, že si v rámci dvoch dní môžete zalyžovať v horách a zaplávať v mori.

Sofia je jediným hlavným mestom v Európe, kde v tesnej blízkosti stojí pravoslávný, protestantský, evanjelický a katolícky kostol, synagóga a mešita.

Centrálna oblasť Bulharska okolo mesta Kazanlak (tzv. Ružové údolie) má najpriaznivejšie podnebie na svete pre pestovanie ruže olejnatej, z ktorej sa už od dôb osmanskej nadvlády vyrába svetoznámy ružový olej- dôležitá surovina pre parfumériu a kozmetiku.

Bulhari, na rozdiel od iných národov, na znamenie nesúhlasu kývajú hlavou hore dolu a na znamenie súhlasu vrtia hlavou zboka nabok. Aby to bolo ešte zložitejšie, niektorí sa už „poeurópštili“.

Známy šopský šalát je tradičné jedlo „Šopov“- etnografickej skupiny ľudí žijúcich v okolí hlavného mesta Sofie.

VÝLETY

Bulharsko vie ponúknuť oveľa viac než len Čierne more
Bulharsko

SOZOPOL / ROPOTAMO

Celodenný výlet do malebného historického mestečka, v ktorom sa zachovali pôvodné drevené domy, úzke uličky a zvláštne malé kaplnky, v ktorých zvyčajne býva len malý svätý obrázok. Výlet je spojený s možnosťou potápania sa v mori medzi skalnatými útesmi pod vedením skúseného inštruktora, príp. plavbou po rieke Ropotamo v rovnomennej prírodnej rezervácií.

NESSEBAR

Večerný výlet autobusom alebo poldenný lodný výlet do historického mestečka, zapísaného v zozname UNESCO. Obdiv si zaslúžia zachovalé kamenné budovy, drevené domčeky, mestské divadlo, starý prístav, mohutné hradby, vykopávky z gréckeho i by¬zantského obdobia a veľa kostolov napr. Kostol Sveti Stefan či Sveta Bogorodica, v ktorom sa ukrýva nádherná zbierka ikon.

VARNA / DELFINÁRIUM

Celodenný výlet do jedného z najstar¬ších a najväčších miest na čiernomorskom pobreží. Centrum mesta ukrýva katedrálu Sveta Bogorodica, Archeologické múzeum, Astro¬nomické observatórium a planetárium, Rímske kúpele, Vojenské námorné múzeum, Akvárium s jedinečnou expozíciou morských organizmov, sladkovodných i tropických rýb a Delfinárium.

BULHARSKÝ VEČER

Večerný výlet do bulharskej dedinky Bata spojený s posedením v miestnej ľudovej reštaurácii, ukážkou Nestinarského tanca (na žeravej pahrebe) a programom pre deti a dospelých v rôznych svetových jazykoch. Zoznámite sa s bulharskými zvykmi, folklórnym tancom a hudbou, nechýba ani tra¬dičná bulharská večera s neobmedzeným množstvom výborného sudového vína či rakije a tanečná zábava.

ISTANBUL

Jednodňový výlet do tureckého mesta, ktoré je bránou na Blízky východ a rozkladá sa na dvoch kontinentoch. Návšteva jeho historických a kultúrnych pamiatok (Hagia Sofia, Topkapi a i.) je kom¬binovaná s nákupmi. *Vezmite prosím na vedomie, že z každého letoviska sa organizujú iné výlety a tento popis je len orientačný.

Pamiatky Bulharska:

Každé veľké mesto má historické či etnografické múzeum. Sedem pamiatok bolo zapísaných do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO – hrobka tráckeho kráľa neďaleko mesta Razgrad, stará 2300 rokov a ďalšia trácka hrobka v údolí ruží pri Kazanluku, kamenné chrámy z 11. – 14. stor. vytesané v horskom masíve s farebnými freskami pri Ivanove, chrám Bojana nad Sofiou s nádhernými freskami z 12. stor., Rilský kláštor, Staré mesto v Nesebare a skalný reliéf jazdca v Madure, vysekaný vo výške 23 m.

V zozname UNESCO je aj národný park Pirin a prírodná rezervácia Srebarna pri meste Silistra neďaleko Dunaja.

Bulharsko vie ponúknuť oveľa viac než len Čierne more
Bulharsko

Podnebie v Bulharsku:

Bulharsko leží v južnej časti mierneho pásma, konkrétne v pásme mierneho kontinentálneho podnebia, ktoré sa výraznejšie prejavuje najmä v jeho severnej časti. Je tu najstudenšia zima a najteplejšie leto. Horské hrebene na južnej a západnej hranici štátu bránia významnejšiemu uplatneniu stredomorského podnebia. Priemerná ročná teplota tejto krajiny je 12 °C. V najchladnejšom mesiaci – januári je priemerná teplota ovzdušia 0 °C, pritom na severe je okolo -2 °C, na juhu 3 °C. Priemerná teplota v júli dosahuje 24 °C.

Vízum do Bulharska:

Víza nie sú potrebné, potrebujete len platný cestovný doklad, platnosť pasu by mala byť min. 6 mesiacov po skončení zájazdu.

Cestovné doklady do Bulharska:

Platný cestovný pas, medzinárodný vodičský preukaz, zelená karta.

Konzulát SR v Bulharsku:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Sofii

Adresa:

Bulvar Janko Sakazov 9

1504 Sofia, Bulgaria

Tel.: +359 – 2 / 942 9210

Fax: +359 – 2 / 942 9235

E-mail: embassy@sofia.mfa.sk

Dôležité tel. čísla:

166 Polícia

165 Dopravná polícia (KAT)

150 Prvá pomoc (barza pomošt)

146 Cestná pomoc (patna pomošt)

9555665 Horská záchranná služba

El. napätie :220V

Riziká:

Vo všeobecnosti platí, že Bulharská republika je bezpečná krajina – pokiaľ človek dodržiava základné pravidlá bezpečnosti. Treba sa mať na pozore pred vreckármi (najmä v mestách), na pláži nenechávať veci bez dozoru, nezamieňať peniaze na ulici ale radšej v banke. Nedajte sa oklamať výhodným kurzom pouličného priekupníka, nakoniec budete stratoví.

materiály poskytla cestovná kancelária Aeolus

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať