Brusel – hlavné mesto Európy

Brusel – hlavné mesto Európy
Hana Hajovská

Každý má s Bruselom inú asociáciu. Pre niekoho je to Európsky parlament, NATO, pre ďalších zázračné mesto plné čokolády a piva alebo skrátka iba cikajúci chlapček. Nech už do Bruselu zavítate z akéhokoľvek dôvodu, mali by ste vidieť a okúsiť všetko z uvedeného.

Čokoláda a pivo

Už pri prvom dotyku s Bruselom na letisku, vám bude jasné, čo donesiete naspäť ako suveníry. Čokoláda od výmyslu sveta sa vám ponúka totiž už tu. A bude vás verne sprevádzať počas celého pobytu. Výhodou je, že jednotlivé obchodíky ponúkajú vzorky rôznych druhov čokolád, pretože vojsť do čokoládového kráľovstva a vedieť bez zaváhania, ktorý druh si odniesť domov, je skrátka nemožné. Takže pokiaľ nemáte naponáhlo, prejdite si pár týchto obchodíkov v centre a urobte malú „tour de ochutnávka“. My sme dokonca v jednej čokoládovni natrafili na slovenskú študentku, ktorá cez deň študuje a večer si privyrába ponúkaním delikátnej belgickej čokolády.

[captionid=“attachment_2619″align=“alignright“width=“479″]HanaHajovská[/caption]

Tak ako sa s Francúzskom spája víno, v Bruseli si jednoznačne doprajte pivo. A to i v prípade, že veľkým pivným fanúšikom nie ste. Brusel je totiž miesto, kde môžete nájsť pivo od výmyslu sveta, počet druhov sa šplhá na niekoľko stoviek. A tak je iba na vás, či to bude svetlé, tmavé, kyslé alebo sladké. Ak máte radi experimentovanie s nepoznaným, určite si objednajte povestné čerešňové alebo citrónové.

Ďalším rajom pre vaše chuťové poháriky, budú slávne belgické wafle, ktoré jednoducho k Bruselu patria a bola by škoda si túto hriešnu lahôdku počas návštevy Bruselu odoprieť.

Čo nesmiete vynechať

[captionid=“attachment_2621″align=“alignright“width=“271″]HanaHajovská[/caption]

Ak nie ste v Bruseli na služobnej ceste, vaše prvé kroky z hotelu musia viesť jednoznačne na námestie Grand Place. Hovorí sa o ňom, že je jedno z najkrajších námestí v Európe a každý vám dá po jeho zhliadnutí za pravdu.

Ide o kombináciu gotických, barokových a renesančných stavieb a pre každého turistu je toto miesto čarovným kúskom Belgicka. Od roku 1988 je toto miesto v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ak sa vám podarí do Bruselu dostať v auguste, budete svedkami každoročnej kvetinovej výstavy, kedy sa na námestie položí obrovský kvetinový koberec hýriaci farbami.

Tak ako v každom turistovi evokuje Paríž Eiffelovu vežu, pre Brusel je to Manneken Pis. Rozdiel je však v tom, že Eiffelovu vežu vidno odvšadiaľ. Kdežto pri veľkosti cikajúceho chlapčeka sa vám môže ľahko stať, že si ho ani nemusíte všimnúť. Táto bruselská dominanta sa totiž nachádza na rohu dvoch ulíc a je veľká iba asi pol metra. Tak či onak, Manneken Pis k Bruselu určite patrí, takže jedna fotka aj pri ňom skrátka musí byť.

Atómium je naopak atrakcia, ktorá láka už z diaľky. Svoje počiatky datuje v roku 1958, kedy bolo Atómium postavené pre medzinárodnú výstavu EXPO inžinierom André Waterkeynom. Ide vlastne o atóm železa zväčšené 165 miliárdkrát. Pôvodne malo Atómium svoje účinkovanie v Bruseli po výstave skončiť, jeho popularita mu však zabezpečila čestné miesto v tomto meste dodnes. Pri Atómiu sa tiež nachádza park Mini Europe – Európsky park miniatúr. Tak môžete vidieť kus Európy a pritom stále zostať na jednom mieste. Jednou z miniatúr je tiež slovenský modrý kostolík.

Komixy a Tintin

[captionid=“attachment_2624″align=“alignleft“width=“271″]HanaHajovská[/caption]

Európsky parlament

Ďalšou súčasťou Bruselu sú komixy. Múzeum komixov je jedno z najnavštevovanejších múzeí v tomto meste. Môže sa pochváliť zbierkou s najväčším počtom obrázkových knižiek na svete a diel viac ako 670 umelcov. A tak ak sa chcete na chvíľu ocitnúť v ríši Šmolkov a Tintina, určite si toto miesto poznačte do svojho itinerára.

Keďže Európsky parlament je jedna z najčastejších asociácií spájaných s Bruselom, vynechať jeho návštevu by bola veľká škoda. A nemyslíme tým iba obhliadku budovy zvonka. Ak máte záujem, nemusíte byť ani veľká organizovaná skupina a môžete sa dostať dnu. Podmienky si musíte overiť na slovenskej stránke Európskeho parlamentu a ak sa vám pošťastí, môžete sa zúčastniť plenárneho zasadania EP alebo návštevy rokovacej siene.

Vďaka faktu, že v Bruseli sídli Európsky parlament, NATO a Európska komisia, našlo v tomto belgickom meste prácu viac ako 30 tisíc úradníkov. A hoci oficiálne je Brusel iba dvojjazyčný, nájdete tu širokú paletu jazykov, farby pleti a náboženstiev. Každopádne tento kozmopolitný koktejl treba skúsiť.

13. mája 2011

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Hana Hajovská