Brehy Seiny by mohol spojiť trampolínový most

Brehy Seiny by mohol spojiť trampolínový most
www.news.com.au

Hlavné mesto Francúzka by mohlo získať novú dominantu – v prípade víťazstva súťažného návrhu architektonickej kancelárie AZC by ponad Seinu mohol viesť trampolínový most.

Mosty boli už od pradávna účelové konštrukcie, ktoré slúžili na jednoduchý presun ponad rieky či priepasti. Francúzske architektonické štúdio AZC sa však rozhodlo pridať im na osvieženie aj prvky zábavy. Do súťaže Archtriumph, ktorá hľadá dizajn pre nový parížsky most, navrhli architekti konštrukciu v tvare troch veľkých záchranných kolies, ktorá má plniť funkciu trampolíny i mosta v jednom.

[captionid=“attachment_3991″align=“alignright“width=“560″]www.news.com.au[/caption]

Most by mal stáť neďaleko Ostrova Labutí pri ďalšom moste menom Pont de Bir-Hakeim, takže chodci si budú môcť vyberať medzi tradičnou chôdzou a poskakovaním. Tvorený by mal byť z troch nafukovacích bójí s priemerom až 30 metrov, ktorých stred budú vypĺňať trampolíny. „Každý modul pod tlakom – naplnený 3700 kubickými metrami vzduchu – sa rozvinie do priestoru v tvare klenby,“ uviedli architekti.

Most by mal poslúžiť na „boj proti stresu v Paríži“. „Zdá sa, že Paríž má všetky mosty určené len na pohyb dopravných prostriedkov a ľudí cez vodnú plochu. Naším cieľom je pozvať návštevníkov aj domácich, aby vyskúšali novší a hravejší prechod cez tú istú rieku,“ uviedli architekti na svojej webovej stránke.

www.news.com.au

Paríž sa v týchto dňoch môže pochváliť 37 mostami, z čoho ten „najmladší“ odhalili v roku 2006. O tom, či sa trampolínový most stane realitou, teraz rozhodne porota.

www.huffingtonpost.com

22. októbra 2012

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Zuzana Zimmermannová