Blázon do lyžovania vystavuje šesťsto párov lyží

Blázon do lyžovania vystavuje šesťsto párov lyží
Samé lyže. Najstaršie, drevené, majú stopäťdesiat rokov. Lyžiareň u Martincov stojí v Podkoniciach pri Banskej Bystrici. Lyžiarsky fanatik Igor Bobák si tu otvoril vlastné múzeum lyží. Jana Čavojská

Samé lyže. Najstaršie, drevené, majú stopäťdesiat rokov. Lyžiareň u Martincov stojí v Podkoniciach pri Banskej Bystrici. Lyžiarsky fanatik Igor Bobák si tu otvoril vlastné múzeum lyží.

„Všetko sa to začalo, keď som mal šesť rokov,“ usmieva sa Igor Bobák. „Otec vtedy odložil moje lyže na povalu, že ešte niekomu z rodiny poslúžia. Postupne k nim pribúdali ďalšie a ďalšie lyže, z ktorých som vyrástol. Nakoniec som ich cielene začal zbierať sám.“

Ľudia v dedine vedeli, že si odkladá staré lyže, a keď vypratávali povaly, priniesli mu všetko, čo na nich našli. A keďže lyžovanie má v Podkoniciach dlhoročnú tradíciu, často to boli celkom zaujímavé kúsky. Mnohé mu darovali jeho priatelia, lyžiarske celebrity, takže sú spojené s nejakým príbehom. Iné sú zaujímavé svojím vekom alebo špeciálnou úpravou.

Napríklad vojnové lyže slovenskej armády, ktoré patrili k výzbroji slovenských vojakov v 2. svetovej vojne. Alebo lyže, ktoré na úradné účely používali žandári. Žandár Belko zo Španej Doliny na nich naháňal narušiteľov verejného poriadku. A sú tu aj lyže, na ktorých kedysi v Tatrách jazdil ešte ako mladý muž neskorší pápež Ján Pavol II.

Tri miestnosti múzea poskytujú aj s vystavenými lyžiarskymi topánkami, oblečením, dobovými článkami a plagátmi dokonalý prehľad o histórii lyžovania na Slovensku. A vonku na dvore nájdete celé kabínky lanoviek a lyžiarske vleky.

22. januára 2013

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod