Barbie dom v životnej veľkosti vyvolal v Berlíne protesty

Barbie dom v životnej veľkosti vyvolal v Berlíne protesty
Barbie Dreamhouse Experience Webnoviny.sk

Cukríkovo ružové sídlo má návštevníkom priblížiť životný štýl ikonickej bábiky. V Berlíne však vzbudilo vlnu protestov.

V Berlíne dnes otvoril svoje brány najružovejší dom sveta – Barbie Dreamhouse Experience v životnej veľkosti však okrem fanúšikov ikonickej bábiky prilákal i stovky protestujúcich.

Cukríkový dom s rozlohou 2500 metrov štvorcových stojí priamo na hlavnom námestí Alexanderplatz a návštevníkom chce priblížiť životný štýl Barbie mimo hračkárskeho sveta.

Webnoviny.sk

V ružovom sídle nechýba zariadená obývačka, spálňa, kuchyňa, priestranný šatník s bohatou garderóbou či množstvo detských Barbie líčidiel, ktoré si malé návštevníčky môžu vyskúšať aj na vlastnej koži.

Dom je vyzdobený 350 bábikami Barbie rôznej farbi pleti a interaktívna výstava je doplnená aj o pódium pre popové speváčky či predvádzacie móla. Pre návštevníkov, ktorých omrzí pečenie virtuálnych koláčikov v ružovej kuchyni, je pripravená Barbie kaviareň a pre tých, ktorí si túžia obohatiť zbierku bábik, v dome nechýba ani darčekový obchod.

Hoci najmä detských návštevníkov informácie o Barbie dome v životnej veľkosti nadchli, feministky myšlienku privítali protestami. Ešte pred začiatkom otvorenia domu bola na sociálnej sieti Facebook založená skupina Occupy Barbie Dreamhouse, ktorá pod heslom „Neznesiem ružovú“ zjednotila takmer 2000 sympatizantov.

„Barbie Dreamhouse zosobňuje konvenčné vzory a to nie je v poriadku,“ sťažuje sa Michael Koschitzki, ktorý podporil názory feministiek. Protestujúci odsudzujú najmä diskrimináciu podľa pohlavia či plytký materializmus, ktorý bábika podľa nich stelesňuje.

[captionid=“attachment_4662″align=“alignnone“width=“542″]BarbieDreamhouseExperience[/caption]

Bábika, ktorá prišla na svet v marci 1959 vo Wisconsine a okamžite zaznamenala veľký boom, totiž ešte stále nedáva spávať výskumníkom ani psychológom, ktorí ju obviňujú zo zlého vplyvu na psychiku detí a z budovania falošných ideálov. Keby sa totiž jej telesné proporcie prepočítali na miery skutočnej ženy, vyzerali by asi takto – výška 213 cm, váha – 45,8 kg a miery 91-45-83.

Webnoviny.sk

Feministky okrem toho rozhorčujú i stereotypné zamestnania, ktoré výrobcovia zdôrazňujú nevhodnými kostýmami. „Aktivity tejto bábiky sa obmedzujú na nákup topánok, maľovanie sa a utieranie prachu,“ myslí si jedna z protestujúcich Irina Khanová.

Barbie sídlo však na radosť protestujúcich nezostane v Berlíne navždy – už koncom augusta sa spolu s gigantickou ružovou lodičkou presunie do ďalších európskych miest, kde sa možno dočká príjemnejšieho privítania.

www.welt.de

16. mája 2013

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: Webnoviny.sk