Arabská noc

Arabská noc
Arabské ženy nechcú zostať väzenkyňami vo svojich tradičných kostýmoch. Svet sa mení. Veľa z nich túži po pestrých šatách, aby boli ešte krajšie. Vladimír Kampf

Arabské ženy nechcú zostať väzenkyňami vo svojich tradičných kostýmoch. Svet sa mení. Veľa z nich túži po pestrých šatách, aby boli ešte krajšie.

Orient a arabský svet nie sú len zahalené ženy, ktoré sa bez povolenia manžela nemôžu pohnúť ani na krok a o módnych trendoch môžu leda ak snívať. Aj dámy z Orientu majú svoju módu, ktorá je na pohľad oveľa honosnejšia ako tá naša. Tento exotický vkus inšpiruje západniarov už od prvých kontaktov civilizácií. Široké nohavice, odhalené brušká a veľké šperky pôsobia nielen exoticky, ale aj eroticky. Peržanky a Arabky sú naozaj ušľachtilé ženy. Možno je to práve tradíciami a rodinnými väzbami. Módne návrhárky z tejto oblasti preto veľmi vkusne hľadajú kompromis medzi tradíciou a modernou módou.

Modely na fotografiách pochádzajú z ománskeho sultanátu. Ich autorkou je Nawal al-Hooti. Je neuveriteľné, že nemá žiadnu módnu alebo dizajnérsku školu. Amatérka bez škôl svojimi modelmi nežne dobýja celý svet.

Vladimír Kampf

Ženy z orientu túžia po farbách. Kostýmy sa ale zdajú na arabský svet príliš odvážne. Názov kolekcie Arabská noc tiež môže pôsobiť revolučne. Veď ženy v moslimských krajinách sa neprechádzajú len tak po nociach. A niektoré majú noc aj cez deň, napríklad pod burkou.

Mimochodom, burka, ktorá ženu úplne zahaľuje a na očiach má iba mrežovaný otvor, je aj v islamskom svete radikálnym prejavom. Využívajú ju len v Afganistane. Po páde Talibanu svet očakával, že burky už na odbyt nepôjdu. Opak je pravdou. Kupujú si ich do cudziny. Krajčírske dielne ich naďalej vyrábajú v hojnom množstve. A ceny rastú.

Ešte pred nedávnom sa dali kúpiť za desať dolárov, dnes už stoja tridsať. Ťažko si predstaviť, čo by s krásnymi Arabkami urobilo, keby zrazu chodili oblečené ako naše baby. A ešte ťažšie je si predstaviť, čo by to urobilo s tamojšími mužmi.

4. apríla 2013

Súvisiace témy:

Najčítanejšie za 24 hod