2 roky od eskalácie konfliktu na Ukrajine: Deti žijúce v oblastiach frontových línií boli nútené stráviť v podzemných úkrytoch až 5 000 hodín – takmer 7 mesiacov ich života

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
2Q6A6591
Foto: UNICEF

Tri štvrtiny detí a mladých ľudí vo veku 14 až 34 rokov uviedli, že potrebujú emocionálnu alebo psychologickú podporu.

Ukrajinské deti žijúce v oblastiach vojnového frontu boli za posledné dva roky nútené stráviť v pivniciach a podzemných staniciach metra 3 000 až 5 000 hodín, čo sa rovná štyrom až siedmim mesiacom ich života.

Od eskalácie vojny vo februári 2022 mali neutíchajúce útoky, ktoré viedli k približne 3 500 leteckým poplachom v Záporožskej a Charkovskej oblasti a takmer 6 200 leteckým poplachom v Doneckej oblasti, ničivý vplyv na duševné zdravie detí a ich schopnosť efektívne sa učiť.

Zimné mesiace boli pre deti obzvlášť náročné. Tisíce z nich sa ukrývali v chladných a vlhkých pivniciach, pretože v dôsledku stupňujúcich sa útokov zostalo mnoho rodín bez kúrenia, prístupu k vode a elektrine.

20220416_UNICEF_Ukraine_01426
Foto: UNICEF

„Vojna na Ukrajine obrala deti o detstvo, zanechala jazvy na ich duši a ovplyvnila ich schopnosť učiť sa,“ povedala výkonná riaditeľka UNICEF, Catherine Russellová. „Deti zažili dva roky násilia, izolácie, odlúčenia od rodín, straty blízkych, vysídlenia a narušenia školskej a zdravotnej starostlivosti. Je potrebné, aby sa táto nočná mora skončila.“

Vplyv vojny na duševné zdravie deti je obrovský. Podľa údajov z prieskumu má polovica 13- až 15-ročných detí problémy so spánkom a 1 z 5 má vtieravé myšlienky spojené s minulosťou, čo sú typické prejavy posttraumatickej stresovej poruchy. Tri štvrtiny detí a mladých ľudí vo veku 14 až 34 rokov uviedli, že potrebujú emocionálnu alebo psychologickú podporu. Pomoc však vyhľadala menej ako tretina z nich.

Ukrajinskí rodičia upozorňujú na zvýšenú mieru úzkosti, nadmerného strachu, fóbií a smútku, zníženú angažovanosť v škole, citlivosť na hlasné zvuky a problémy so spánkom u detí.

40 % ukrajinských detí nemá prístup k nepretržitému vzdelávaniu v dôsledku nedostatku vzdelávacích zariadení. V oblastiach v blízkosti frontovej línie nemá prístup k vzdelávaniu polovica detí v školskom veku. Najnovšie údaje ukazujú, že rozsah nedostatkov vo vzdelávaní zaznamenaný v roku 2022 v porovnaní s rokom 2018 zodpovedá strate dvoch rokov v čítaní a jedného roka v matematike.

Copy of DSC_9255
Foto: UNICEF

Od eskalácie konfliktu pred dvoma rokmi UNICEF rozšíril svoju činnosť na Ukrajine a v súčasnosti pôsobí v Kyjeve, Ľvove, Odese, Dnepri, Poltave, Mykolajove a Charkove, kde poskytuje humanitárnu pomoc a podporu deťom a rodinám.

Aktivity UNICEF na Ukrajine sa zameriavajú na zabezpečenie prístupu detí k zdravotnej starostlivosti, očkovaniu, podpore výživy, ochrane, vzdelávaniu, zabezpečovaniu pitnej vody a sanitácie, sociálnej ochrane a duševnému zdraviu a psychosociálnej podpore.

V krajinách, ktoré prijímajú utečencov, UNICEF spolupracuje s vládami, samosprávami a miestnymi partnermi na posilnení vnútroštátnych systémov, ktoré poskytujú deťom utečencov a marginalizovaným deťom z hostiteľských komunít kvalitné služby v oblasti vzdelávania, zdravotnej starostlivosti a ochrany.

„Musia sa dodržiavať humanitárne zásady, medzinárodné humanitárne právo a medzinárodné právo v oblasti ľudských práv. Deti potrebujú šancu na zotavenie a najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je ukončiť túto vojnu,“ doplnila Catherine Russellová.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie UNICEF Detský fond OSN