Ešte ste nenavštívili Gruzínsko? Perla Kaukazu vám vyrazí svojou krásou dych

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Mount kazbek 1531917_960_720.jpg
Mytický vrh Kazbek pixabay.com

Motto tejto krajiny znie: sila v jednote, tá odráža múdrosť národa, ktorý pretrpel množstvo invázií a ozbrojených konfliktov. Napriek tomu, že Gruzínsko nepatrí svojou rozlohou k veľkým štátom, je to pravá kaukazská krajina so stredomorskou atmosférou.

Gruzínsko sa rozprestiera na rozlohe  69 700 km2 a je domovom pre viac ako 5,5 milióna obyvateľov, ktoré tvorí množstvo národností – Gruzínci, Arménci, Rusi, Osetinci, Abcházsci či Azarovia. Je to jedna z najstarších kresťanských krajín sveta a zároveň kolíska vinárstva. Podľa Gruzíncov, ktorí sa hrdo hlásia k európskej kultúre sa starý kontinent začína práve na tomto čarovnom mieste, ktoré rozhodne stojí za našu pozornosť.

Horizon33_2016 10 17_22 19 29.png

Hlavným mestom Gruzínska je Tbilisi, ktoré je zároveň primárnym prístavom krajiny. Američania majú svoju Sochu slobody a Gruzínci Matku Gruziu. Metropola Tbilisi leží na brehoch najväčšej gruzínskej rieky a v minulosti bola hlavným mestom Kaukazu. Je to mesto, cez ktoré prechádzala tzv. hodvábna cesta. Žilo tu množstvo ľudí z rôznych etnických skupín a náboženstiev. Dôkazom tohto multikulturalizmu sú chrámy rôznych vierovyznaní, ktoré sa v meste zachovali dodnes – mešity, synagógy aj kostoly tu stoja vedľa seba. Tbilisi je v podstate jedno z mála miest na svete, v ktorom môžete vidieť v bezprostrednej blízkosti židovské synagógy a moslimské mešity.

Horizon33_2016 10 17_22 21 57.png

V starom meste sa nachádzajú aj povestné kúpele, ktoré očarili aj samotného ruského básnika Alexandra Puškina. Vo svojom cestopise „Cesta do Azmuru,“ napísal, že v živote údajne nezažil nič rozkošnejšie ako spomínané tbiliské kúpele. Priamo nad kúpeľmi sa rozprestiera pevnosť Narikala, ktorá bola stáročia domovom miestnych panovníkov a zároveň terčom mnohých nájazdov. Táto pevnosť je jedna z najstarších v hlavnom meste. Postavená bola v 4.storočí n.l, no krásny panoramatický výhľad je z nej dodnes.

Tbilisi_georgia_—_old_tbilisi__narikala_fotress.jpg
Pevnosť Narikala upload.wikimedia.org

Mnohí turisti neváhajú a radi zdolávajú úzke a strmé schody. Pri dobrej viditeľnosti je možné z najvyššieho bodu zazrieť mytický vrh Kazbek.

Narikala stairs.jpg
Strmé a úzke schody, ktoré vedú k pevnosti Narikala upload.wikimedia.org

Kazbek je vyhasnutá sopka, ktorá sa nachádza blízko hraníc so Severným Osetskom. Je to tretia najvyššia hora Gruzínska a siedma najvyššia hora Kaukazu.

Kazbek 1719240_960_720.jpg
Mytická hora Kazbek, Kaukaz pixabay.com

Tbilisi je metropolou Gruzínska už úctyhodných 1500 rokov a stále sa snaží zachovávať si svoj historický charakter. Napriek tomu v hlavnom meste nájdeme aj množstvo ultramoderných architektonických projektov. Most Slobody či nedokončená futuristická koncertná sieň sú dôkazom toho, že hlavné mesto sa posúva o krok vpred.

Tbilisi 488518_960_720.jpg
Most Slobody bol postavený v roku 2010 pixabay.com

Futuristická koncertná sieň je zatiaľ nedostavaná. Snáď sa to v najbližších rokoch zmení, pretože už teraz láka oko nejedného turistu.

Tbilisi 692947_960_720.jpg

Do zoznamu nemateriálneho kultúrneho dedičstva sa v roku 2013 zapísalo gruzínske vinárstvo. Gruzínsko patrí k jedným z najstarších vinárskych regiónov sveta. Znie to neuveriteľne, no vínna réva sa v týchto oblastiach pestuje už vyše 8.tisíc rokov. Slnečný a hornatý región má pre pestovanie vhodné podmienky. Tradičná výroba vína je v Gruzínsku stále veľmi populárna. Údajne v každej jednej rodine žije vinár, ktorý síce svoje produkty nepredáva, no sú určené skôr k rodinnej spotrebe.

Podľa starovekej mytológie to bolo miesto, kde bol bájny Prométeus prikovaný ku skale. Prométeus bol titán, ktorý ukradol oheň od Boha Dia. Za trest bol prikovaný, no nakoniec ho vyslobodil Hercules. Vrch Kazbek sa stal inšpiráciou pre mnohých básnikov či spisovateľov, hlavne vďaka jeho obrysom.

Kazbek_2.jpg

Pri svojich potulkách Gruzínskom rozhodne nevynechajte pevnosť Rabat. Zaujímavosťou je fakt, že nejde o historickú pamiatku, ale o novostavbu. Táto pevnosť bola kompletne zrekonštruovaná v rokoch 2011-2012.

15339304026_41a0c8d4cc_b.jpg
Novodobá pevnosť Rabat c2.staticflickr.com
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia